Michail Petrovič Kirponos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Michail Petrovič Kirponos

Narození12. ledna 1892
Úmrtí20. září 1941 (ve věku 49 let)
Vojenská kariéra
Hodnostgenerálplukovník
VyznamenáníHrdina Sovětského svazu
Leninův řád
Řád vlastenecké války
Jubilejní medaile XX let dělnicko-rolnické Rudé armády
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Michail Petrovič Kirponos (rusky Михаил Петрович Кирпонос, ukrajinsky Михайло Петрович Кирпонос; 12. ledna 189220. září 1941) byl sovětský ukrajinský generál Rudé armády. Je nositelem vyznamenání Hrdina Sovětského svazu za vedení divize v Zimní válce. Kirponos je většinou připomínán pro svou klíčovou roli při organizování a vedení obrany sovětské Ukrajiny v průběhu bitvy u Brodů, bitvy o Umaň a bitvy o Kyjev v prvních měsících roku 1941 při invazi Sovětského svazu silami Osy (v čele s nacistickým Německem). Byl zabit v boji při obraně Kyjeva.

Časný život[editovat | editovat zdroj]

Kirponos se narodil do chudé rolnické rodiny a pracoval jako lesník. Byl odveden v roce 1915 a zúčastnil se první světové války, v roce 1917 vstoupil do Rudé armády, bojoval v ruské občanské válce a připojil se k bolševikům v roce 1918. V roce 1927 absolvoval Frunzeho vojenskou akademii. Po ukončení studií byl náčelníkem štábu 44. střelecké divize. Rozhodnutím Nejvyššího sovětu Tatarské ASSR byl od roku 1934 do roku 1939 velitelem vojenské školy v Kazani.

Zimní válka[editovat | editovat zdroj]

Bojoval v zimní válce. V prosinci 1939 byl jmenován velitelem 70. střelecké divize 7. armády. Během šesti dnů na počátku března 1940 divize obešla po ledě Finského zálivu vyborský opevněný rajón, vytlačila Finy z opevnění na severním břehu zálivu a přerušila spojení VyborgHelsinky. Poté odrazila několik desítek protiútoků, protivníka zatlačila a ohrozila jeho týl, což významně přispělo k rychlému úspěchu dalších jednotek při útoku na Vyborg.

Rozhodnutím Prezídia Nejvyššího sovětu z 21. srpna 1940 byl za smělé velení divizi a bojové hrdinství vyznamenán Zlatou hvězdou hrdiny Sovětského svazu (jako 91. v pořadí vyznamenaných[1]) a Leninovým řádem.

Druhá světová válka[editovat | editovat zdroj]

Odkaz[editovat | editovat zdroj]

  • V Kyjevě a v Černihivu byly generálplukovníku Kirponosovi postaveny památníky
  • V Kyjevě, Černihivu a v Lochvyci jsou na Kirponosovu počest nazvány ulice
  • V generálově rodišti Vertijevce se nachází muzeum
  • V kazaňském vyšším vojenském učilišti byla 6. května 2016 odhalena pamětní deska

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Mikhail Kirponos na anglické Wikipedii a Кирпонос, Михаил Петрович na ruské Wikipedii.

  1. Герои Страны [online]. [cit. 2017-02-03]. Dostupné online. (rusky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]