Michael Balzary

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Flea
Flea in skeleton t-shirt.jpg
Základní informace
Rodné jméno Michael Peter Balzary
Narození 16. října 1962 (57 let)
Austrálie Burwood, Melbourne, Austrálie
Žánry Alternative rock, funk rock, punk rock, hardcore punk
Povolání Muzikant, herec
Nástroje Basa, trumpeta, piano, zpěv
Aktivní roky 1983-dosud
Vydavatelé Warner Bros. , EMI
Příbuzná témata Red Hot Chili Peppers, Fear, Jane's Addiction, What Is This?, The Mars Volta, Circle Jerks
Manžel(ka) Frankie Rayder (od 2005)
Partner(ka) Frankie Rayder
Významný nástroj
Modulus Flea Bass
Fender Jazz Bass
Music Man StingRay
Fleabass
Fender Precision Bass
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Michael Balzary, známý pod přezdívkou Flea (* 16. října 1962 v Melbourne, Austrálie) je hráč na basovou kytaru v americké hudební skupině Red Hot Chili Peppers. Je pokládán za jednoho z nejlepších baskytaristů současnosti. Krátce působil ve skupině Jane's Addiction. Je vyhledávaným studiovým hráčem (The Mars Volta, Glenn Hughes). Někdy také hraje na trumpetu. Důkazem toho je koncert skupiny Nirvana z roku 1993, kde Flea hraje jeden z úvodních riffů písně Smells Like Teen Spirit na trumpetu.[1]

Michael Balzary se narodil v roce 1962 v Melbourne, ale jeho rodiče se již v roce 1967 přestěhovali do New Yorku. Zde se jeho matka rozvedla a znovu provdala za jazzmana Waltera Urbana. Michael Balzary začal hrát v devíti letech na bicí a na trubku, vstoupil do Los Angeles Junior Philharmonic Orchestra.

Zahrál si i v několika filmech, hostoval například na Cd Alanis Morissette. V roce 1986 se oženil s Leoshou Zeviar, s níž má dceru Claru (rok narození 1988). V roce 1990 se rozvedli, zůstávají však i nadále dobrými přáteli.

Dne 25. června 2005 vystupoval na festivalu Meltdown jako člen doprovodné skupiny velšského hudebníka a skladatele Johna Calea; mimo baskytary zde hrál rovněž na trubku.[2]

Roku 2009 uvedl Metallicu do Rock and Roll Hall of Fame.

Na začátku roku 2015, v době nahrávání RHCP alba The Getaway, si při snowboardingu zlomil levou ruku, načež se musel znovu učit hrát na baskytaru.

V minulosti (2007) žil s Frankie Ryder, s níž má dceru Sunny Bebop Balzary, ale vztah jim nevydržel. Na podzim roku 2019 se oženil s módní návrhářkou Melody Ehsani. Jeho poznávací znamení je mezera mezi zuby.

Je členem superskupiny Atoms For Peace.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.youtube.com/watch?v=EnC8MXYUzN0
  2. WERKSMAN, Hans. Live Reviews: London 2005-06-25 [online]. Fear Is a Man's Best Friend [cit. 2016-05-09]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]