Mia Farrowová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mia Farrowová
Mia Farrowová v květnu 2018
Mia Farrowová v květnu 2018
Rodné jméno María de Lourdes Villiers Farrowová
Narození 9. února 1945 (75 let)
Los Angeles
Aktivní roky 1964 - dodnes
Manžel(ka) Frank Sinatra (1966–68; rozvedeni)
André Previn (1970–79; rozvedeni)
Partner(ka) Woody Allen (1979–1992)
Děti Ronan Farrow, Moses Farrow, Soon-Yi Previn, Matthew Previn, Sascha Previn, Fletcher Previn, Lark Previn, Daisy Previn, Dylan Farrow, Tam Farrow, Isaiah Farrow, Quincy Farrow, Thaddeus Wilk Farrow a Minh Farrow
Rodiče John Farrow
Maureen O'Sullivanová
Příbuzní Patrick Villiers Farrow, Prudence Farrow, Tisa Farrow a Stephanie Farrow (sourozenci)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mia Farrowová, rodným jménem Maria de Lourdes Villiers Farrow (* 9. února 1945, Los Angeles, Kalifornie, USA) je americká herečka, zpěvačka a bývalá modelka, která ve svém životě hrála přibližně ve 45 filmech.

Pochází z umělecké rodiny, její australský otec John Farrow byl filmový režisér a matka Maureen O'Sullivanová byla herečka.

Malé role začínala hrát ještě jako dítě již v roce 1959, nicméně první opravdu velká role přišla až v roce 1968, kdy ji režisér Roman Polański svěřil hlavní úlohu ve snímku Rosemary má děťátko, za který získala Zlatý glóbus. O rok později hrála ve snímku John a Mary společně s Dustinem Hoffmanem, v roce 1974 si hrála s Robertem Redfordem ve filmu Velký Gatsby. V roce 1978 si zahrála v dnes již kultovním snímku Svatba, v témže roce zazářila ve snímku Smrt na Nilu.

Po rozvodu s Andre Previnem přesídlila do New Yorku, kde žila i pracovala s Woody Allenem, zde si zahrála v řadě jeho dodnes ceněných filmů - například Sex noci svatojánské z roku 1982, Zelig z roku 1983, Purpurová růže z Káhiry z roku 1985, Hana a její sestry z roku 1986, Zlaté časy rádia z roku 1987, Zločiny a poklesky z roku 1989 a Alice z roku 1990.

Po rozchodu s Woody Allenem se věnovala více televizními herectví než herectví filmovému.

Divadelní herectví[editovat | editovat zdroj]

Jde o první Američanku, která se v 70. letech 20. století stala členkou prestižní britské londýnské Královské shakespearovské společnosti (Royal Shakespeare Company), kde si zahrála ve hrách Večer tříkrálový a Sen noci svatojánské.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Jejím prvním manželem byl zpěvák a herec Frank Sinatra v letech 1966-1968, manželství skončilo rozvodem, jejím druhým manželem se v roce 1970 stal klavírista, dirigent a skladatel André Previn, i toto manželství skončilo v roce 1979 rozvodem. S ním měla 3 vlastní děti a 3 děti adoptovala. Poté žila s hercem a režisérem Woody Allenem, se kterým měla další vlastní dítě (syn Ronan Seamus Farrow, * 1987) a 2 další děti adoptovala. Později adoptovala dalších 6 dětí.

I s Woody Allenem se nakonec rozešla proto, že ji opustil kvůli jedné z jejích adoptivních dcer Soon-Yi Previn, jež pochází z Jižní Koreje.

Mezi její osobní přátele patřil zpěvák a skladatel John Lennon.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]