Metro v Norimberku

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Metro v Norimberku
Délka sítě 34,6 km
Počet linek 3
Počet stanic 46
Datum otevření 1972
Parametry
Typ metra klasické metro
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.


Metro v Norimberku, německy Nürnberg U-Bahn, je metro provozováno společností VAG Nürnberg (Verkehrsaktiengesellschaft Nürnberg, česky Norimberská dopravní společnost). Toto metro je nejnovější z německých sítí metra.

Vozy DT1 jsou většinou ve stejném designu jako vozy typu A v Mnichově a obě společnosti si vzájemně půjčily vozy jako rezervní vozy při významných událostech, jakým byla Olympiáda v Mnichově, v době, kdy byly oba systémy ve svých začátcích. Tato věc již nyní není možná, jelikož obě společnosti vyvinuly postupy, které to znemožňují. Vozy by se předtím musely upravit. Novější Norimberské vozy (DT2) jsou nekompatibilní s mnichovským systémem. Metro přepraví 316 000 cestujících denně.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nuremberg network map.png
  • 20. března 1967 německý ministr dopravy Georg Leber a norimberský starosta Andreas Urschlechter měli tu čest položit základní kámen pro nové metro.
  • 1. března 1972 byla otevřena první, 3,7 km dlouhá, část linky U1 z Langwasser Süd do Bauernfeindstraße. Během několika příštích let byly otevřeny další úseky linky U1.
  • 28. února 1984 byla otevřena druhá linka metra a vedla od Plärrer do Schweinau. Tato linka eventuálně může vést až na letiště.
  • V roce 2004 bylo společností VGA zakoupeno 6 vozů typu A k doplnění vozového parku. Nicméně odlišnosti mezi mnichovský a norimberským systémem zapříčinily, že mnichovské vozy nešly napojit s norimberskými do jedné soupravy. VGA se rozhodla, že mnichovské vozy nechá v původním nátěru, protože ani nestojí za to je nechat přelakovat, neboť se stejně blíží konec jejich životnosti.
  • 4. prosince 2004 byla otevřena nová, 1,3 km dlouhá, sekce linky U1 do Fürth, táhnoucí se od Stadthalle do Klinikum.
  • 8. prosince 2007 byla linka U1 dále rozšířena do Fürth Hardhöhe.

Síť metra[editovat | editovat zdroj]

Síť je dlouhá 36 km a má 46 stanic. Všechny stanice jsou dostupné invalidům a tím je tento systém v Německu ojedinělý. Další specialitou je, že kolejnice nejsou na pražcích, ale na betonové podložce.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]