Metro v Mnichově

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Metro v Mnichově
Znak U-Bahn
Znak U-Bahn
Délka sítě 103,1 km
Počet linek 6
Počet stanic 100
Datum otevření 19.října 1971
Parametry
Typ metra klasické metro
Rozchod koleje 1435 mm
Vozy a zázemí
Nasazené typy vozů Soupravy typ A
Soupravy typ B
Soupravy typ C
Počet vozů 107

Metro v Mnichově (U-Bahn) společně s S-Bahn tvoří základ městské hormadné dopravy v hlavním městě Bavorska. Metro v Mnichově bylo otevřeno roku 1971 a délka jeho linek přesahuje 100 km.

Je provozováno společností Münchner Verkehrsgesellschaft (MVG, „Mnichovská přepravní společnost“). Metro přepraví více jak 384 milionů cestujících za rok (2013).

Síť metra[editovat | editovat zdroj]

Síť metra se stanicemi.

Síť metra měří 91 km a vlaky obsluhují 100 stanic. Vlaky zde jezdí rychlostí až 80 km/h, což je maximální rychlost povolená v německých metrech (U-Bahn). Během noci je provoz přerušen; od 1 do 4 hodin, od 2 do 4 hodin přes víkend. Výjimkou mohou být zvláštní události jako Nový rok.

Všechny trasy se nacházejí v podzemí až na linku U5 u jižní konečné Neuperlach Süd. Linka U6 je vedena po povrchu v severní části od zastávky Studentenstadt (kromě podzemních stanic Garching-Forschungszentrum a Garching).

Pouze linka U6 se dostává až za hranice Mnichova a spojuje tak město Garching.

Stanice Odeonsplatz (U4, U5)

V centru města se všech šest linek spojuje – U1 je vedena ve stejných kolejích jako U2, U3 společně s U6 a U4 sdílí část linky U5. Vzniká tak obdobný přestupní trojúhelník jako v pražském metru. Jízdní řády na těchto částech podzemní dráhy se společně ovlivňují.

Většina stanic má klasické ostrovní nástupiště a dvě koleje. Pouze u zastávek Olympia-Einkaufszentrum (U1), Richard-Strauss-Straße (U4), Neuperlach Süd (U5), Garching-Hochbrück a Nordfriedhof (obě na U6) se nacházejí postranní nástupiště.

Se zvláštním řešením přestupů byly vybudovány stanice Scheidplatz, Münchner Freiheit a Innsbrucker Ring ; čtyři koleje zde leží ve stejné úrovni vedle sebe. Může se tedy přestupovat i z jednoho nástupiště na jinou linku metra. Stanici Hauptbahnhof obsluhují čtyři linky: U1 s U2 na společném nástupišti, nad nimi jezdí soupravy linek U4 a U5. Implerstraße (U3, U6), Max-Weber-Platz (U4, U5) a Kolumbusplatz (U1, U2) jsou trojkolejné.

Na většině linek interval mezi vlaky činí přibližně 5 minut. V hodinách dopravní špičky může frekvence dosáhnout až 2 minut. Zvláště v pozdních hodinách a okrajových dobách provozu metra se intervaly značně prodlužují až na 20 minut.

Topograficky přesný plán U-Bahn

V současné době je v provozu 6 linek metra:

U1 Olympia-Einkaufszentrum - Rotkreuzplatz - Hauptbahnhof - Sendlinger Tor - Kolumbusplatz - Mangfallplatz
U2 Feldmoching - Harthof - Scheidplatz - Hauptbahnhof - Sendlinger Tor - Kolumbusplatz - Giesing - Innsbrucker Ring - Trudering - Messestadt-Ost
U3 Moosach - Olympia-Einkaufszentrum - Olympiazentrum - Scheidplatz - Münchner Freiheit - Odeonsplatz - Marienplatz - Sendlinger Tor - Implerstraße - Obersendling - Fürstenried West
U4 Westendstraße - Heimeranplatz - Hauptbahnhof - Karlsplatz (Stachus) - Odeonsplatz - Lehel -Max-Weber-Platz - Arabellapark
U5 Laimer Platz - Westendstraße - Heimeranplatz - Hauptbahnhof - Karlsplatz (Stachus) - Odeonsplatz - Lehel - Max-Weber-Platz - Ostbahnhof - Innsbrucker Ring - Neuperlach Süd
U6 Garching-Forschungszentrum - Freimann - Studentenstadt - Münchner Freiheit - Odeonsplatz - Marienplatz - Sendlinger Tor - Implerstraße - Harras - Klinikum Großhadern

Linka U1[editovat | editovat zdroj]

München U1.svg
Stanice Georg-Brauchle-Ring (U1)

Linka U1 byla otevřena společně s tehdy provozovanou linkou U8 v roce 1980 (nyní U2). V současné době měří 12,185 km a obsluhuje 15 stanic metra; od Olympia-Einkaufszentrum do Mangfallplatz.

Od roku 2004 končí linka U1 ve stanici Olympia-Einkaufszentrum ve čtvrti Moosach. 28. října 2007 byla otevřena stanice linky U3 pod nástupištěm linky U1 a vznikla mezi nimi přestupní vazba. Poblíž stanice se nachází parkoviště P+R. Dále linka vede pod Hanauer Straße až ke stanici Georg-Brauchle-Ring, kterou navrhl architekt Franz Ackermann. Dostáváme se k zastávce Westfriedhof od Ingo Maurera. Stanice zaujme netradičním barevným osvětlením – nástupiště zahaluje 11 různých odstínů barev. Linka pokračuje stanicemi Gern a Rotkreuzplatz, konečné stanici (1983-1998). Pod ulicí Nympenburger Straße se nacházejí stanice Maillingerstraße a Stiglmaierplatz; po nich následuje přestupní stanice Hauptbahnhof s linkou U2.

V místě křížení s linkami U4, U5 a S-Bahn se linka spojuje a vede paralelně s linkou U2, jde o nejvytíženější úsek trasy. Stanice jsou zde trojlodní. Ve stanici Sendlinger Tor linka je vedena pod trasou U3 a U6.

Stanice Fraunhoferstraße je také ražená trojlodní podepřená mnoha silnými sloupy. Když linky U1 a U2 překonají řeku Isar, následuje trojkolejná zastávka Kolumbusplatz, kde se opět U1 odpojuje od U2.

Jižní část U1 byla otevřena v roce 1997. Ve stanici Candidplatz je možné najít snad všechny odstíny barev. Dosahujeme stanice Wettersteinplatz. Architektonicky jedinečná a neobyčejná stanice St.-Quirin-Platz je pokrytá krunýřem ze skla a oceli, který přechází až do úrovně nástupiště. Linka U1 byla ukončena ve stanici Mangfallplatz pod ulicí Naupliastraße.

Plánuje se jižní prodloužení trasy směrem k nemocnici Harlaching, na Großhesseloher Brücke. Trasa však může být nahrazena tramvajovou linkou. Další severní pokračování linky se neočekává.

Linka U4[editovat | editovat zdroj]

München U4.svg
Stanice Theresienwiese (U4, U5)

Linka U4 metra v Mnichově je nejkratší ze šesti linek U-Bahn; pouhých 9,3 kilometrů délky. U4 obsluhuje 13 stanic. Původně byl její název plánován jako U9. Vlaky zde jezdí v intervalu přibližně 10 minut. Linka je provozována od 27. října 1988 mezi zastávkami Westendstraße a Arabellapark.

Západní konečnou linky U4 je stanice Westendstraße, dále pokračuje samotná linka U5. Linky U4 a U5 jsou dvě linky, které se nerozvětvují na obou koncích své trasy. Jedna taková větev však byla plánována západně od stanice Laimer Platz.

V další stanici Heimeranplatz je možné přesoupit na několik linek S-Bahn – S7, S20 a S27.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]