Menerva

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Časopis Menerva
Časopis Minerva

Menerva je časopis o dějinách a kultuře antického starověku, který vznikl díky iniciativě doc. I. Lisového a pod záštitou Biskupského gymnázia v Českých Budějovicích.

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Jeho název je odvozen od jména známé bohyně Minervy (též Menerva či Menrva), která byla uctívána u Etrusků, Sabinů i Římanů jako patronka řemesel a lékařství. Po ztotožnění s řeckou Athénou se stala symbolem vědění a moudrosti.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Na stránkách Menervy publikovali své příspěvky jak významní profesoři (Jan Bouzek, Jan Burian, Gerhart Dobesch, Radislav Hošek, Karl Christ, Pavel Oliva, Věra Olivová, Franco Sartori) a docenti, tak začínající adepti a studenti; časopis se proto stal vynikajícím informačním zdrojem a rovněž i specifickou školou pro každého, komu není lhostejný antický starověk.

Po zániku Menervy se rozhodl vedoucí katedry společenských věd JU vČeských Budějovicích docent Miroslav Sapík publikovat odborný periodický časopis Minerva v návaznosti na odbornou a koncepci Menervy: přes populární výklad materiálu zajistit vysokou odbornou úroveň článků a recenzí, poskytovat úrodné pole pro spolupráci mezi učiteli a začínajícími adepty a také sloužit jako didaktická základna pro všechny milovníky antické kultury. Avšak i tento časopis zanikl.