Menahem Pressler

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Menahem Pressler
Menahem Pressler (4. září 2009)
Menahem Pressler (4. září 2009)
Základní informace
Narození16. prosince 1923 (98 let)
Magdeburk
Povoláníclassical pianist, hudební pedagog a vysokoškolský učitel
Nástrojeklavír
OceněníCena Gramophonu za celoživotní přínos (1998)
komandér Řádu umění a literatury (2005)
Záslužný kříž 1. třídy Záslužného řádu Spolkové republiky Německo (2005)
honorary citizen of Magdeburg (2009)
Webmenahempressler.org
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Menahem Pressler (* 16. prosince 1923, Magdeburg) je americko-izraelský klavírista a hudební pedagog narozený v Německu. Jeho aktivní umělecká a pedagogická kariéra je delší než půl století.[1] Je zakládajícím členem slavného tria Beaux Arts Trio.[2]

Život[editovat | editovat zdroj]

Pressler se narodil v rodině židovského obchodníka s oděvy v Německu, ze kterého ale uprchl před nacisty v roce 1939 přes italský Terst do Palestiny.[2]

Jeho učiteli byli v Magdeburgu varhaník Kitzl, v Terstu krátce místní hudebník Rossi, v Tel Avivu Eliahu Rudjakov a Lee Kestenberg.[2]

V roce 1946 vyhrál Debussyho mezinárodní klavírní soutěž v San Francisku a své renomé upevnil prvním vystoupením v Carnegie Hall s Filadelfským orchestrem pod vedením Eugena Ormandyho. Následně absolvoval nespočetně koncertů a koncertních turné po Severní Americe a Evropě, nejprve jako sólista, později jako komorní hráč. V roce 1955 debutoval s houslistou Danielem Guilletem a cellistou Bernhardem Greenhousem pod hlavičkou nově založeného Beux Art Tria. Zatímco obsazení smyčcových postů se v triu měnilo, Pressler zůstal jeho jediným klavíristou[3] až do roku 2008, kdy s houslistou Danielem Hopem a cellistou Antoniem Menezesem vystoupilo trio naposledy.[4] Hrál také s různými kvartety, kupříkladu po desetiletí spolupracoval s Emersonovým smyčcovým kvartetem.

Věnoval se také intenzivně pedagogické činnosti. Od roku 1955 vyučoval hru na klavír na Jacobsově hudební škole Indiana University. Mnozí z jeho studentů s úspěchem vystupovalo na různých prestižních klavírních soutěžích. Pressler na Indiana University získal čestnou profesuru. Jeho pedagogické metody byly neortodoxní. U svých studentů zdůrazňoval jejich lásku k hudbě, inteligenci a charakterové vlastnosti, naopak menší význam přikládal talentu. Kromě klavírní techniky vedl své studenty i k hlubokému porozumění notového zápisu.[2]

I ve vysokém věku stále vystupoval, byl při tom běžně označován za legendu.[5]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Pressler byl vyznamenán čestnými doktoráty i mnoha dalšími oceněními. Londýnský časopis Gramophone mu udělil cenu za celoživotní dílo a tím ho uvedl do své síně slávy,[6] před ním tuto cenu udělil jen čtyřem jiným umělcům: Joan Sutherlandové, Georgu Soltimu, Dietrichu Fischeru-Dieskauovi a Yehudi Menuhinovi. Pressler dále dostal mezinárodní ocenění International Classic Music Award (dřívější Cannes Classical Award),[2] čestnou zlatou medaili americké Národní společnosti umění a písemnictví (NASL), čestné uznání Ehrenurkunde německých kritiků, v roce 2012 obdržel Cenu Yehudi Menuhina[7] a mnohé další.

V roce 2005 byl vyznamenán německým Čestným křížem I. třídy a ve Francii udělením Řádu umění a literatury.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Menahem Pressler [online]. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, [2003-2014]. Dostupné online. (polsky) 
  2. a b c d e NĚMEC, Věroslav. International Classical Music Awards pro žijící legendu Menahema Presslera. Muzikus [online]. 2011-10-07. Dostupné online. 
  3. Biography [online]. Menahem Pressler, [po 2012]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. a b Menahem Pressler [online]. Wiener KammerOrchester, April 2013 [cit. 2014-06-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-07-14. (německy) 
  5. Menahem Pressler lives up to 'legend' in concert with Orchestral Friends. Palm Beach Daily [online]. 2010-04-14 [cit. 2014-06-15]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2014-07-14. (anglicky) 
  6. Current and former students to pay tribute to Menahem Pressler at 80th birthday celebration concert [online]. Indiana University, 2003-12-08. Dostupné online. (anglicky) 
  7. Menahem Pressler gana el Premio Yehudi Menuhin. El Mundo [online]. 2012-03-28. Dostupné online. (španělsky)