Menahem Pressler

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Menahem Pressler
Základní informace
Narození 16. prosince 1923 (96 let)
Magdeburg
Povolání klavírista, hudebník, pedagog, hudební pedagog a vysokoškolský učitel
Nástroje klavír
Ocenění Cena Gramophonu za celoživotní přínos (1998)
komandér Řádu umění a literatury (2005)
Záslužný kříž 1. třídy Záslužného řádu Spolkové republiky Německo (2005)
honorary citizen of Magdeburg (2009)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Menahem Pressler (* 16. prosince 1923, Magdeburg) je americko-izraelský klavírista a hudební pedagog narozený v Německu. Jeho aktivní umělecká a pedagogická kariéra je delší než půl století.[1] Je zakládajícím členem slavného tria Beaux Arts Trio.[2]

Život[editovat | editovat zdroj]

Pressler se narodil v rodině židovského obchodníka s oděvy v Německu, ze kterého ale uprchl před nacisty v roce 1939 přes italský Terst do Palestiny.[2]

Jeho učiteli byli v Magdeburgu varhaník Kitzl, v Terstu krátce místní hudebník Rossi, v Tel Avivu Eliahu Rudjakov a Lee Kestenberg.[2]

V roce 1946 vyhrál Debussyho mezinárodní klavírní soutěž v San Francisku a své renomé upevnil prvním vystoupením v Carnegie Hall s Filadelfským orchestrem pod vedením Eugena Ormandyho. Následně absolvoval nespočetně koncertů a koncertních turné po Severní Americe a Evropě, nejprve jako sólista, později jako komorní hráč. V roce 1955 debutoval s houslistou Danielem Guilletem a cellistou Bernhardem Greenhousem pod hlavičkou nově založeného Beux Art Tria. Zatímco obsazení smyčcových postů se v triu měnilo, Pressler zůstal jeho jediným klavíristou[3] až do roku 2008, kdy s houslistou Danielem Hopem a cellistou Antoniem Menezesem vystoupilo trio naposledy.[4] Hrál také s různými kvartety, kupříkladu po desetiletí spolupracoval s Emersonovým smyčcovým kvartetem.

Věnoval se také intenzivně pedagogické činnosti. Od roku 1955 vyučoval hru na klavír na Jacobsově hudební škole Indiana University. Mnozí z jeho studentů s úspěchem vystupovalo na různých prestižních klavírních soutěžích. Pressler na Indiana University získal čestnou profesuru. Jeho pedagogické metody byly neortodoxní. U svých studentů zdůrazňoval jejich lásku k hudbě, inteligenci a charakterové vlastnosti, naopak menší význam přikládal talentu. Kromě klavírní techniky vedl své studenty i k hlubokému porozumění notového zápisu.[2]

I ve vysokém věku stále vystupoval, byl při tom běžně označován za legendu.[5]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Pressler byl vyznamenán čestnými doktoráty i mnoha dalšími oceněními. Londýnský časopis Gramophone mu udělil cenu za celoživotní dílo a tím ho uvedl do své síně slávy,[6] před ním tuto cenu udělil jen čtyřem jiným umělcům: Joan Sutherlandové, Georgu Soltimu, Dietrichu Fischeru-Dieskauovi a Yehudi Menuhinovi. Pressler dále dostal mezinárodní ocenění International Classic Music Award (dřívější Cannes Classical Award),[2] čestnou zlatou medaili americké Národní společnosti umění a písemnictví (NASL), čestné uznání Ehrenurkunde německých kritiků, v roce 2012 obdržel Cenu Yehudi Menuhina[7] a mnohé další.

V roce 2005 byl vyznamenán německým Čestným křížem I. třídy a ve Francii udělením Řádu umění a literatury.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Menahem Pressler [online]. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, [2003-2014]. Dostupné online. (polsky) 
  2. a b c d e NĚMEC, Věroslav. International Classical Music Awards pro žijící legendu Menahema Presslera. Muzikus [online]. 2011-10-07. Dostupné online. 
  3. Biography [online]. Menahem Pressler, [po 2012]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. a b Menahem Pressler [online]. Wiener KammerOrchester, April 2013 [cit. 2014-06-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-07-14. (německy) 
  5. Menahem Pressler lives up to 'legend' in concert with Orchestral Friends. Palm Beach Daily [online]. 2010-04-14. Dostupné online. (anglicky) 
  6. Current and former students to pay tribute to Menahem Pressler at 80th birthday celebration concert [online]. Indiana University, 2003-12-08. Dostupné online. (anglicky) 
  7. Menahem Pressler gana el Premio Yehudi Menuhin. El Mundo [online]. 2012-03-28. Dostupné online. (španělsky)