Menachem Elon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Menachem Elon
Elon v roce 2010
Elon v roce 2010
Narození 1. listopadu 1923
Düsseldorf, Výmarská republika (dnes Německo)
Úmrtí 6. února 2013 (89 let)
Jeruzalém, Izrael
Místo pohřbení Har ha-Menuchot
Vzdělání Hebrejská univerzita
Alma mater Hebrejská univerzita v Jeruzalémě
Hebron Yeshiva
Tel Aviv School of Law and Economics
Povolání bývalý soudce a místopředseda izraelského Nejvyššího soudu
Ocenění Izraelská cena
Politická strana Likud
Děti Binjamin Elon
Mordechaj Elon
Funkce Justice of the Supreme Court of Israel
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Menachem Elon (hebrejsky: מנחם אלון, žil 1. listopadu 19236. února 2013) byl izraelský právník a soudce, který v letech 1977 až 1993 působil jako soudce Nejvyššího soudu a zároveň v letech 1988 až 1993 jako místopředseda Nejvyššího soudu. V roce 1983 v prezidentské volbě neúspěšně kandidoval proti Chajimu Herzogovi.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v německém Düsseldorfu a v důsledku vzestupu nacismu v roce 1934 společně s rodinou emigroval do Nizozemska a o rok později do britské mandátní Palestiny. Studoval halachu (židovské náboženské právo) v Hebronské ješivě a vystudoval právo na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě, kde se později stal profesorem. Mimo jiné též působil jako hostující profesor na právnických školách Harvard University a New York University.

Napsal řadu děl na téma židovského náboženského práva a v průběhu svého působení v pozici soudce izraelského Nejvyššího soudu ve svých názorech často čerpal z principů židovského práva. Jeho soudní rozhodnutí zahrnují zákaz uvádění povahy neortodoxních konverzí do izraelských občanských průkazů a návrat dívky, která byla předána k adopci bez souhlasu rodičů.

Sehrál klíčovou roli ve hnutí Mišpat ivri (Hebrejské právo). Mezi jeho díla se řadí čtyřsvazkové dílo Jewish Law : History, Sources, Principles, zabývající se židovským právem, které je využíváno k akademickým účelům a pro výuku izraelských studentů práva. V roce 1979 mu byla za jeho počiny v oblasti práva udělena Izraelská cena.[1]

V roce 1983 kandidoval s podporou pravicové strany Likudprezidentské volbě proti Chajimu Herzogovi. Volbu prohrál poměrem hlasů 57 ku 61.[2] Měl pět dětí, mezi něž patří bývalý člen Knesetu a ministr Binjamin Elon a někdejší ředitel Ješivat ha-Kotel rabín Mordechaj Elon.

Zemřel 6. února 2013 ve věku 89 let.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Menachem Elon na anglické Wikipedii.

  1. Recipients in 1979 [online]. Ministerstvo školství Státu Izrael [cit. 2011-06-19]. Dostupné online. (hebrejsky) 
  2. Previous Presidential Elections [online]. Kneset [cit. 2011-04-24]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. MAGNEZI, Aviel. Justice Menachem Elon dies [online]. Ynetnews, 2013-02-06 [cit. 2013-02-07]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]