Megan Schwambová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Megan Schwambová
Narození1984 (36–37 let)
Huntsville
Alma materPensylvánská univerzita (do 2006)
Kalifornský technologický institut
PracovištěKrálovská univerzita v Belfastu (od 2019)
Oborplanetologie
OceněníCarl Sagan Medal (2017)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Megan E. Schwambová (* 1984 Huntsville) je americká astronomka, zabývající se studiem vzdálených oblastí sluneční soustavy. Specializuje se na výzkum sednoidů a podílela se na objevu několika transneptunických těles.

Vědecká kariéra[editovat | editovat zdroj]

Studium na Pensylvánské univerzitě ukončila roku 2006. Následně se věnovala studiu planetologie na Kalifornském technologickém institutu v Pasadeně. Studium ukončila diplomovou prací zabývající se hledáním ledových objektů podobných transneptunickému tělesu Sedna a svědectvím, jež tato tělesa poskytují o počátcích sluneční soustavy.[1]

Roku 2010 získala od americké National Science Foundation pro svůj výzkumný program postdoktorální stipendium na Yaleově univerzitě, kde se účastnila prohlídky jižní oblohy, jejímž cílem je hledat velká a jasná tělesa Kuiperova pásu, studovat jejich fyzikální charakteristiky a na základě toho zkoumat historii vývoje raných fází sluneční soustavy.[2]

Megan Schwambová je také členkou týmu Planet Hunters,[3] který se snaží využít pomoci dobrovolníků z řad veřejnosti při hledání extrasolárních planet; dobrovolníci v rámci tohoto projektu pomáhají prozkoumat obrovská množství dat produkovaných sondou Kepler.

V roce 2017 obdržela Medaili Carla Sagana.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Meg Schwamb [online]. Yale University [cit. 2011-12-19]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Award Abstract #1003258: Dwarf Planets of the Southern Hemisphere [online]. National Science Foundation, rev. 2007-4-2 [cit. 2011-12-19]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Meg Schwamb [online]. The Planetary Society [cit. 2013-06-19]. Dostupné online. (anglicky)