Meat Loaf

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Meat Loaf
Meat Loaf v roce 2004
Meat Loaf v roce 2004
Základní informace
Rodné jméno Marvin Lee Aday
Přezdívka Meat Loaf
Narození 27. září 1947 (73 let)
USA Dallas, Texas
Žánry Rock
Hard rock
Pop rock
Povolání zpěvák, herec
Nástroje kytara
Aktivní roky 1968–dosud
Ocenění Grammy Award for Best Solo Rock Vocal Performance (1993)
Děti Pearl Aday
Amanda Aday
Web Meat Loaf
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marvin Lee Aday (*27. září 1947, Dallas) je americký rockový a pop-rockový zpěvák a herec, a vůbec jedna z největších ikon současné rockové scény. Známý je i díky své nemalé hmotnosti. Přezdívku Meat Loaf („Sekaná“) dostal už na střední škole.

Od svých 20 let žije v Los Angeles, kde vystupuje se skupinou Meat Loaf Soul (později Popcorn Blizzard). Tamtéž v r. 1970 začíná zpívat v představení muzikálu Hair. Krátce pak působí v duu se zpěvačkou Stoney. V letech 1972–76 absolvuje další muzikálové role (od r. 1973 v newyorském divadle Rainbow) a při jedné z nich se v r. 1974 seznamuje s dramatikem Jimem Steinmanem, pozdějším úzkým spolupracovníkem. Ten se stává ústředním skladatelem jeho repertoáru.

V r. 1974 hraje Meat Loaf ve filmu Rocky Horror Picture Show. Úspěch zaznamenává také v Anglii. Steinman pak také vede jeho koncertní kapelu, v níž byla zpěvákovou partnerkou Karla De Vito a od r. 1981 Pamela Moore. V r. 1979 dostává Meat Loaf role ve filmech Americathon (1979) a Roadie (1980).

Velkou slávu mu přineslo album Deadringer (1981), na němž má výrazný podíl i Todd Rundgren. Album (obsahuje i hitový duet se zpěvačkou Cher, Dead Ringer For Love) se dostalo na 1. místo britské hitparády. Poté ale následuje částečný pokles popularity. V r. 1988 hraje ve filmu Out Of Bounds. Velký comeback znamená album Bat Out Of Hell II – Back Into Hell (1993), opět natočené ve spolupráci se Steinmanem. Z něho pochází i hit I´d Do Anything For Love (But I Won´t Do That), znamenající vrchol americké hitparády. Stejný úspěch zaznamenává také album. V r. 1998 si Meat Loaf zahrál v muzikálu Down The Wind.

V roce 2010 vydal Meat Loaf desku s názvem Hang Cool Teddy Bear, která mu podle jeho slov zachránila umělecký život. V souvislosti s touto deskou, říká zpěvák, že zbožňuje, když jeho album vypráví nějaký příběh.

Meat Loaf se snaží už od „Bat Out Of Hell“ ke každému albu zpracovávat koncepty. Chce, aby jeho dílo něco reprezentovalo, aby měl pevné základy se silným příběhem. Nechce totiž vydávat jen jakési sbírky skladeb. Právě s Robem Cavallem začal nejvíc v tomto směru pracovat, protože prý přesně rozumí tomu, čeho chce Meat Loaf dosáhnout.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Studiová alba[editovat | editovat zdroj]

Koncertní alba[editovat | editovat zdroj]

Herecká filmografie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]