Matrjoška

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rozložená matrjoška
Tento článek je o tradiční ruské panence. O svobodném multimediálním kontejneru pojednává článek Matroska.
Ruská matrjoška (Русская матрёшка)

Matrjoška (rusky матрёшка matrjoška, slovensky matrioška, anglicky matryoshka doll), někdy zvaná též babuška,[1] je název tradiční ruské duté dřevěné soustružené a malované panenky vejčitého tvaru, kterou lze rozložit a jež v sobě skrývá několik dalších čím dál menších dřevěných panenek, které lze rovněž rozložit, s výjimkou nejmenší, která je zcela ve středu této soustavy panenek. Název matrjoška je zdrobnělina tehdy rozšířeného ruského ženského jména Matriona,[2] jehož základem je latinské slovo mater – matka; matrjoška je tak symbolem mateřství a potažmo plodnosti.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První matrjoška byla v Rusku vyrobena v 90. letech 19. století a jejím předobrazem se stala figurka plešatého buddhistického mnicha, kterou do Ruska přivezli před koncem 19. století z japonského ostrova Honšú. Dotyčná figurka zvaná fukurama byla rozložitelná stejně jako pozdější ruské matrjošky a skrývala v sobě další čím dál menší figurky plešatého mnicha, když byl mladší. Byla vystavena v Petrohradě v prosinci 1896 na výstavě japonského umění a dnes je uložená v Uměleckopedagogickém muzeu hraček v Sergijev Posadu blízko Moskvy.[3]

Nápadu se následně ujala kupecká rodina Mamontovových, jež začala matrjošky vyrábět. Díky stříbrné medaili ze Světové výstavy v Paříži roku 1900 získala matrjoška i první zakázky z různých zemí. Za Sovětského svazu se vyráběly i matrjošky s obrazem Lenina a dalších čelných politiků. Vyrábějí se i po pádu totality, k vidění jsou dnes i matrjošky sportovců, ruských či amerických prezidentů a nacházejí odbyt jako turisty žádaný artikl.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DRAŽANOVÁ, Adéla. Matrjošky v Rusku slaví jubileum, původ ale mají jinde. iDNES.cz [online]. MAFRA, 2010-06-15 [cit. 2022-08-01]. Dostupné online. 
  2. Matrioška. Slovenské slovníky. Slovník cudzích slov (akademický) z r 2005. slovnik.juls.savba.sk [online]. Jazykovedný ústav Ľ. Štúra, 2005 [cit. 2022-08-01]. Dostupné online. 
  3. Matrjoška. www.e-hracky.cz [online]. [cit. 2022-08-01]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]