Masakr v Majdańské Hutě

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Masakr v Majdańskiej Hucie je název pro hromadné vraždy spáchané 12. července 1943 partyzány Ukrajinské povstalecké armády (UPA) na obyvatelích obce Majdańska Huta, která se nacházela na Volyni v okrese Zdołbunowskim. Tyto vraždy byly součástí genocidy nazývané Volyňský masakr. Během masakru bylo zavražděno 183 obyvatel polské národnosti a 1 obyvatel ukrajinské národnosti.[1]

Podle zpráv shromážděných Wladyslawem a Ewou Siemaszko, na jaře roku 1943 obyvatelé Majdanski Huta obdrželi od velitelství UPA v Antonowcach bezpečnostní záruky poskytnuté za výhody ve formě dodávek potravin, dřeva, dopravy a pracovní síly při demolici domů opuštěných Poláky. V době masakru členové UPA jmenovali starostou Adolfa Oborského.

Dne 8. července 1943 se obcí procházelo 9 členů UPA kteří udržovali přátelské kontakty, vyvarovali se setkání s Němci a navštívili všechny farmy.

Dne 12. července 1943 členové UPA v dopoledních hodinách ovládli vesnici a pak upálili většinu jejich obyvatel ve stodole. Některé z obětí byly zavražděny v okolí. Přežilo 11 lidí, zejména ti, kteří chyběli v obci během masakru.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Zbrodnia w Majdańskiej Hucie na polské Wikipedii.

  1. Władysław Siemaszko, Ewa Siemaszko, Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939-1945, Warszawa 2000, s.969

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SIEMASZKO, Władysław; SIEMASZKO, Ewa. Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939-1945. Warszawa: Wydawnictwo "von Borowiecky", 2000. ISBN 83-87689-34-3. (polština)