Mary Cassattová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mary Cassattová
Rodné jménoMary Stevenson Cassatt
Narození22. května 1844
Allegheny
Úmrtí14. června 1926 (ve věku 82 let)
Le Mesnil-Théribus
Místo pohřbeníLe Mesnil-Théribus
Alma materPennsylvania Academy of the Fine Arts
Povolánímalířka, tiskařka, grafička, fotografka, umělkyně a rytkyně leptů
RodičeRobert S. Cassatt a Katherine Kelso Cassatt
PříbuzníAlexander Cassatt a Lydia Cassatt (sourozenci)
Významná dílaPortrait of an Elderly Lady in a Bonnet: Red Background
Oceněnírytíř Řádu čestné legie (1910)
Národní ženská síň slávy (1973)
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mary Stevenson Cassattová (22. května 1844, Pensylvánie, Spojené státy14. června 1926, Château de Beaufresne poblíž Paříže, Francie) byla americká malířka. Značnou část svého života strávila ve Francii, kde se také seznámila s Edgarem Degasem a později vystavovala s proslulými impresionisty. V roce 1894 ji Gustave Geffroy zařadil mezi „tři nejvýznamnější impresionistické malířky“ po boku Marie Bracquenmondové a Berthe Morisotové.[1] Jejím nejčastějším uměleckým námětem byly scény z každodenního života žen, zobrazení matek s dětmi a intimní atmosféra rodinného života.

Raný život a vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Mary Cassattová se narodila v Allegheny City v Pensylvánii do úspěšné rodiny makléře. Cassattová v dětství hodně cestovala, mimo jiné strávila pět let v Evropě a navštívila mnoho významných měst, jako Londýn, Paříž a Berlín.[2] V cizině se naučila německy a francouzsky a také získala své první lekce v kresbě a hudbě. I přes protesty své rodiny se Mary již v 15 letech vydala studovat malířství na Pensylvánskou akademii umění ve Filadelfii. Jelikož jí ale nevyhovovalo pomalé tempo studia a povýšený přístup učitelů a jejích mužských kolegů, rozhodla se v roce 1866 odjet do Paříže studovat staré mistry. Jelikož ženy ještě nemohly studovat v pařížské akademii École des Beaux-Arts, Cassattová začala docházet na soukromé lekce vysoce uznávaného Jean-Léona Gérôma. V roce 1869 byl jeden z jejích obrazů vybrán porotou do pařížského Salonu, kam Cassattová poté posílala svá díla po dalších deset let. V létě 1870 se Cassattová vrátila do Ameriky. Její otec se stále stavěl proti její malířské kariéře a platil jí pouze nejzákladnější životní potřeby. Cassattová kvůli nedostatku financí a závislosti na rodině dokonce zvažovala, že s malířstvím skončí a sežene si nějaké zaměstnání. Brzy ale její dílo získalo pozornost arcibiskupa ve Filadelfii, který ji požádal o vytvoření kopií Correggia v italské Parmě. V roce 1871 se Mary znovu vydala do Evropy.

Impresionismus[editovat | editovat zdroj]

Během návštěvy Evropy byl jeden z jejích obrazů (Balkon z roku 1872) přijat do Salonu a navíc také našel kupce. V Parmě získala Cassattová mnoho obdivovatelů a byla podporována tamější uměleckou skupinou. Poté cestovala do Španělska a Holandska, kde studovala díla starých mistrů. V roce 1874 se usadila ve Francii, kam za ní později přijela z Ameriky celá rodina. [3]

Cassattová sveřepě kritizovala konvenčnost a zastaralost Salonu a způsob vybírání obrazů pro výstavy, který znevýhodňoval ženy. V roce 1877, kdy její obrazy byly odmítnuty Salonem, pozval ji Edgar Degas, aby vystavovala s impresionisty. Cassattová Degase velmi obdivovala a pozvání na výstavu s impresionisty přijala s nadšením. Cassattová propagovala impresionisty a jejich díla v Americe, působila jako poradkyně pro sběratele umění a navíc impresionisty podporovala i finančně. V roce 1886 proběhla 1. impresionistická výstava i v Americe.

Na radu malíře Camilla Pissarra si pronajala zámeček ve vesnici Bachivillers, kde si zřídila ateliér. V něm pracovala na velkém plátnu pro světovou výstavu v Chicagu 1893 s námětem alegorické oslavy moderní ženy. [3] V roce 1894 zakoupila zámek Beaufresne ve vesnici Mesnil-Théribus na sever od Paříže, který se stal jejím rodinným sídlem. Žila a tvořila zde až do své smrti.

zámek Beaufresne v Le Mesnil-Théribus

Cassattová později začala pracovat jednodušším stylem a také experimentovala s různými technikami – mimo jiné například s grafikou. Vytvořila řadu barevných grafických listů ve směsi akvatinty a suché jehly. Také na nich se jako častý motiv objevuje matka s dítětem. Jedním z klíčových podnětů formujících její osobitý malířský styl byly japonské grafiky, které viděla na výstavě v Paříži v roce 1890. [4]

Pozdní život[editovat | editovat zdroj]

Mary Cassattová byla malířsky aktivní i v devadesátých letech 19. století a i přes rozpad impresionistické skupiny zůstávala s některými malíři v kontaktu. Cassattová ke sklonku života onemocněla cukrovkou a roku 1914 téměř oslepla, ale ještě v roce 1915 přispěla patnácti díly sufražetkám na podporu boje žen za volební práva. Mary Cassattová zemřela 14. června 1926 na zámku Beaufresne a pohřbena byla v rodinné hrobce v Mesnil-Théribus.[3]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mary Cassatt na anglické Wikipedii.

  1. GEFFROY, Gustave. Histoire de l'Impressionnisme, La vie artistique 268. Paris: Dentu, 1892-1903.
  2. CUNNINGHAM, Antonia. Impresionisté. Vyd. 1. V Praze: Slovart, 2004. 256 s. ISBN 80-7209-600-1.
  3. a b c Chronologie | Les Amis de Mary Cassatt. cassatt-mesnil-theribus.org [online]. [cit. 2020-04-03]. Dostupné online. 
  4. HOSACK-JAMESOVÁ, Karen. Slavné obrazy. Praha: Euromedia group, 2019. ISBN 978-80-7617-785-7. S. 180–181. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]