Martin Spano

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Martin Spano
Martin Spano na konferenci Techtrendy 2019
Martin Spano na konferenci Techtrendy 2019
Rodné jménoMartin Špaňo
Narození16. května 1985 (36 let)
Želiezovce, Československo
BydlištěVídeň
Národnostslovenská
Alma materUniverzita Karlova
Povolánífuturista
Znám jakoUmělá inteligence, Programování, Informatika
Manžel(ka)Lucia Spano (2018 - souč.)
Děti1
WebMartinSpano.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mgr. Martin Spano, rodným jménem Martin Špaňo (* 16. květen 1985, Želiezovce), je slovenský softvérový vývojář, futurista, spisovatel a popularizátor informatiky, programování a umělé inteligence. Přednášel na technologických konferencích a zapojuje se aktivně do veřejné diskuse o umělé inteligenci.[1] V současnosti žije a pracuje v Rakousku.[2]

Dětství a studium[editovat | editovat zdroj]

Martin Spano se narodil 16. května 1985 v Želiezovcích jako jediné dítě do rodiny daňového účetního a lékařky. Celé dětství prožil ve vesnici Čaka na jihu Slovenska, kde zároveň navštěvoval základní školu. Zde se poprvé v knize 2001: Vesmírná Odysea od Arthura C. Clarka setkává s konceptem umělé inteligence.[3] Krátce na to začíná programovat.[4] Později studoval na bilingválním Gymnáziu Milana Hodži v Sučanech, od roku 2004 do roku 2009 na Matematicko-fyzikální fakultě Karlovy Univerzity v Praze obor počítačová věda.

Práce a projekty[editovat | editovat zdroj]

Po skončení studia odchází do Vídně[5], kde pracuje jako softwarový vývojář se smart technologiemi.[6] V roce 2017 zveřejňuje nástroj na pokročilé hledání na Facebooku[7], který rozšiřuje možnosti standardního hledání o hledání na základě kritérii jako bydliště, zaměstnavatel a jiné.[8] V době vydání se mělo jednat o jediný nástroj umožňující takové hledání.[9] Následně tento nástroj uvolnil v podobě Android aplikace SearchApp.[10] V roce 2018 zveřejnil KeywordsApp[11], online databázi 300 milionů nejčastějších hledání na Google[12], která rozšiřuje Google Trends.[13] V současnosti už ani jeden z nástrojů není k dispozici, protože Spano ukončil jejich podporu a věnuje se čistě publikační činnosti.[14]

Vydání knihy The Artificial Intelligence in a Nutshell[editovat | editovat zdroj]

V roce 2019 Spano vydal svou jedinou knihu The Artificial Intelligence in a Nutshell. [15] Kniha obsahuje úvod do oblasti umělé inteligence pro netechnické publikum.[16] Přestože neměl žádné praktické zkušenosti z oblasti AI, kniha se stala bestsellerem na Amazonu[17] v sekcích umělá inteligence a kybernetika,[18] kde ji bylo jistý čas možné zakoupit. Byla přeložena do slovenštiny pod názvem Umelá inteligencia v orechovej škrupinke.[19] Kniha je psána formou příběhů pro snadnější pochopení témata umělé inteligence.[20] Důvodem pro její napsání bylo podle Spana vyvrácení mýtů a fámů, které se v oblasti umělé inteligence začaly vytvářet.[21] Spano vidí v umělé inteligenci a vyspělých technologiích ne hrozbu[22], ale prostředek pro zvýšení produktivity[23] a pomoc při řešení globálních problémů jako jsou klimatické změny, zvýšení životní úrovně v chudých zemích či léčba rakoviny.[24] Předpokládá, že automatizace skoncuje s těžkou nehumánní prací a lidé se budou moci věnovat činnostem, které je baví a naplňují.[25] Po úspěchu knihy se Spano rozhodl věnovat osvětové činnosti v oblasti programování umělé inteligence[26] a počítačové vědy[27]. V současnosti připravuje další knihu.[28]

Strategie rozvoje umělé inteligence na Slovensku[editovat | editovat zdroj]

V souvislosti s osvětovými aktivitami v oblasti umělé inteligence na Slovensku připravil Spano iniciativu Slovakia.ai[29], v jejímž rámci představil svůj návrh strategie umělé inteligence na Slovensku. [30] Jeho cílem je urychlit rozvoj umělé inteligence.[31] Tato iniciativa byla po jeho pozvání do nově vznikajícího Slovenského centra pro výzkum umělé inteligence včleněna do nové iniciativy Slovak-AI.[32]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Martin Spano na slovenské Wikipedii.

 1. PETIŠKA, Eduard. Umělá inteligence dá jen jednu šanci. Lidové noviny. Praha: MAFRA. Dostupné online. ISSN 0862-5921. 
 2. GAVENDOVÁ, Alžbeta Harry. Umelá inteligencia svet dávno ovláda. Technologický pokrok vykynoží všetku biedu, tvrdí vedec. Hospodárske noviny. Bratislava: MAFRA Slovakia. Dostupné online. ISSN 1336-1996. 
 3. JURINOVÁ, Martina. Život mu zmenil príbeh 2001: Vesmírna Odysea, dnes píše knihy o umelej inteligencii. Forbes. Dostupné online. 
 4. FRANCELOVÁ, Nina. He wrote a book on artificial intelligence and it became a bestseller. The Slovak Spectator. Bratislava: Petit Press. Dostupné online. ISSN 1335-9843. 
 5. SUDOR, Karol. Martin Spano: Rakúsko je krajina, do ktorej prichádzate dobre žiť. A žije sa tu naozaj parádne. Denník N. Bratislava: N Press. Dostupné online. ISSN 1339-844X. 
 6. HARGAŠOVÁ, Ľubica. Naši a svetoví: Softvérový vývojár Martin Spano. Rozhlas a televízia Slovenska. Bratislava: Rozhlas a televízia Slovenska. Dostupné online. 
 7. DŽUPINKOVÁ, Oľga. Slovák Martin Spano vytvoril aplikácie na detailnejšie vyhľadávanie na Facebooku aj na Googli. Rádio Expres. Bratislava: Rádio Expres. Dostupné online. 
 8. PORUBSKÝ, Števo. Slovák vytvoril unikátny vyhľadávač pre Facebook, nechtiac je zoznamkou. TECHBOX. Bratislava: TECHBOX. Dostupné online. ISSN 1338-1210. 
 9. KAPUSTA, Matúš. Unikátny rozšírený Facebook vyhľadávač má na starosti Slovák. Stojí za to!. MôjAndroid.sk. Bratislava: MôjAndroid.sk. Dostupné online. ISSN 1338-6700. 
 10. DZURIČKO, Slavo. SearchApp pre Facebook: Unikátny slovenský vyhľadávač aj vo vašom mobile!. MôjAndroid.sk. Bratislava: MôjAndroid.sk. Dostupné online. ISSN 1338-6700. 
 11. DZURIČKO, Slavo. KeywordsApp: Jedinečná databáza najčastejšie hľadaných kľúčových slov od Slováka. MôjAndroid.sk. Bratislava: MôjAndroid.sk. Dostupné online. ISSN 1338-6700. 
 12. COLE, Karen. Programmer has outsmarted Google and collected a unique database. TGDaily. Dostupné online. 
 13. HODÁS, Martin. Čo ľudia naozaj hľadajú cez Google? Nie to, čo nám tvrdí. Živé.sk. Bratislava: Ringier Axel Springer SK. Dostupné online. ISSN 1335-860X. 
 14. BIEL, Marián. Umelá inteligencia by nemala byť strašiakom. Trend. Bratislava: TREND Holding. Dostupné online. ISSN 1336-2674. 
 15. KAPUSTA, Matúš. Martin Spano: Programátor, ktorý napísal knihu o umelej inteligencii. MôjAndroid.sk. Bratislava: MôjAndroid.sk. Dostupné online. ISSN 1338-6700. 
 16. CEBROVÁ, Linda. Martin Spano je expert na umelú inteligenciu. Jeho kniha sa stala na Amazone bestsellerom. StartItUp.sk. Bratislava: StartItUp Group. Dostupné online. 
 17. Zničí ľudstvo umelá inteligencia? Kniha Slováka je v USA bestsellerom. SME. Bratislava: Petit Press. Dostupné online. ISSN 1335-440X. 
 18. HODÁS, Martin. Slovák napísal knihu o umelej inteligencii. Stala sa bestsellerom Amazonu. Živé.sk. Bratislava: Ringier Axel Springer SK. Dostupné online. ISSN 1335-860X. 
 19. HODÁS, Martin. Prinášame vám bestseller o umelej inteligencii. Po slovensky a zadarmo. Živé.sk. Bratislava: Ringier Axel Springer SK. Dostupné online. ISSN 1335-860X. 
 20. STRCULA, Matej. Kniha Martina Spana približuje umelú inteligenciu ľuďom. Ľudí nenahradí, myslí si. TV JOJ. Bratislava: TV JOJ. Dostupné online. 
 21. PIRŠELOVÁ, Daniela. Rozumieme umelej inteligencii?. TA3. Bratislava: TA3. Dostupné online. 
 22. MUŽLA, Lukáš. Pre umelú inteligenciu možno budeme ako mravce, ktoré môže zašliapnuť. Slovák napísal knihu o umelej inteligencii, v USA sa stala bestsellerom. Interez.sk. Bratislava: Startitup Group. Dostupné online. ISSN 2453-7624. 
 23. ĎURINA, Martin. Martin Spano: jedine umelá inteligencia dokáže mamutie objemy dát zmysluplne analyzovať a využívať. Robíme.IT. Bratislava: Robíme.IT. Dostupné online. 
 24. GRÁNSKA, Zuzana. Martin Spano o umelej inteligencii vo vzdelávaní: Učiteľov bude opäť ich práca baviť a aj deti, ktoré zaostávajú, budú môcť rýchlejšie napredovať. EduWorld.sk. Dostupné online. 
 25. FILIPKO, Richard. Možno (ne)budeme pracovať. Téma. Bratislava: MAFRA Slovakia. ISSN 2585-7843. 
 26. MIŠKERÍK, Martin. Expert odkazuje všetkým: Do dvoch rokov nastane na Slovensku hlad po programátoroch umelej inteligencie. FonTech. Bratislava: StartItUp Group. Dostupné online. 
 27. GAVENDOVÁ, Alžbeta Harry. Skutočne žijeme v simulácii? Treba to brať vážne, dôkaz proti tomu nemám, hovorí známy futurológ. Hospodárske noviny. Bratislava: MAFRA Slovakia. Dostupné online. ISSN 1336-1996. 
 28. KARLÍK, Martin. Bestsellerista nainfikoval ľudí láskou k počítačom. BREAK. Bratislava: Publishing House. Dostupné online. ISSN 2453-6679. 
 29. LUPTÁK, Pavol. Slovák vytvoril bestseller o AI na Amazone: Svet už dávno patrí umelej inteligencii, nesmieme jej však dať vedomie. FonTech.sk. Bratislava: StartItUp Group. Dostupné online. 
 30. LUPTÁK, Pavol. Slovensko môže byť jednou z TOP krajín pri vývoji AI. Hlavní predstavitelia mali prvé stretnutie. FonTech.sk. Bratislava: StartItUp Group. Dostupné online. 
 31. KAPUSTA, Matúš. Slovenskí AI odborníci pripravujú návrh stratégie pre rozvoj umelej inteligencie na Slovensku. MôjAndroid.sk. Bratislava: MôjAndroid.sk. Dostupné online. ISSN 1338-6700. 
 32. HODÁS, Martin. Slovensko má mať vlastné centrum pre umelú inteligenciu. Živé.sk. Bratislava: Ringier Axel Springer SK. Dostupné online. ISSN 1335-860X. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]