Přeskočit na obsah

Markkleeberg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Markkleeberg
Radnice
Radnice
Markkleeberg – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška115 m n. m.
Časové pásmoUTC +1
StátNěmeckoNěmecko Německo
Spolková zeměSasko
Zemský okresLipsko
Administrativní dělení4 místní části[1]
Markkleeberg na mapě
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha31,4 km²
Počet obyvatel24 523 (2022)[2]
Hustota zalidnění782 obyv./km²
Správa
Statusvelké okresní město
PrimátorKarsten Schütze (SPD)
Vznik1934
Oficiální webwww.markkleeberg.de
Adresa obecního úřaduRathausplatz 1
04416 Markkleeberg
Telefonní předvolba0341, 034297 a 034299
PSČ04416
Označení vozidelL, BNA, GHA, GRM, MTL, WUR
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Markkleeberg je velké okresní městoněmecké spolkové zemi Sasko. Nachází se v zemském okrese Lipsko a má přibližně 25 tisíc[2] obyvatel.

První písemná zmínka pochází z roku 1212, kdy je v listině zmiňován Cunradus de Cleberc. Město Markkleeberg bylo založeno v roce 1934 sloučením měst Oetzsch-Markkleeberg a Gautzsch. Protože název mnohem větší obce Gautzsch nevyhovoval pro svůj slovanský původ národním socialistům a nemohl být přijat ani uměle vytvořené jméno Auenwalde, bylo sloučené město pojmenováno podle nejmenší původní obce Markkleeberg. Všechny slovanské názvy místních částí byly postupně vymazány: Gautzsch byl přejmenován na Markkleeberg-West, Oetzsch se začleněným Raschwitz na Markkleeberg-Mitte a Markkleeberg se stal Markkleeberg-Ost. Navzdory přejmenování během nacistické éry jsou staré místní názvy stále známé a používané.

V dalších letech byly k městu postupně připojeny obce Großstädteln, Zöbigker, Gaschwitz a Wachau, ale bylo jim dovoleno ponechat si svá původní jména. K 1. lednu 1999 měl být Markkleeberg na základě rozhodnutí Saského zemského sněmu začleněn do města Lipska, spojení měst však v roce 1999 zrušil zemský ústavní soud.

V letech 1990 až 1998 skončila těžba v povrchových hnědouhelných dolech Espenhain, Zwenkau a Cospuden nacházejících se jižně od Markkleebergu. Bývalé doly byly zčásti rekultivovány na jezera a zčásti na rekreační lesy.


Přírodní poměry

[editovat | editovat zdroj]

Markkleeberg na jihu navazuje na město Lipsko. Páteřním vodním tokem je řeka Pleiße. V jižní části území města se nachází dvě rekultivační jezera Markkleeberger See a Cospudener See. Městem prochází železniční tratě Lipsko–Hof a Lipsko-Plagwitz–Markkleeberg-Gaschwitz.

Správní členění

[editovat | editovat zdroj]

Markkleeberg se dělí na 4 místní části:[1]

Pamětihodnosti

[editovat | editovat zdroj]
  • Torhaus Markkleeberg
  • Bílý dům
  • radnice
  • Vestfálský dům
  • ruiny kostela ve Wachau
  • kostel Martina Luthera

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Markkleeberg na německé Wikipedii.

  1. a b Gemeindeverzeichnis. Landkreis Leipzig [online]. Landesdirektion Sachsen [cit. 2022-08-13]. Dostupné online. (německy) 
  2. a b Alle politisch selbständigen Gemeinden mit ausgewählten Merkmalen am 31.12.2022. Spolkový statistický úřad. 21. září 2023. Dostupné online. [cit. 2023-10-07].

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]