Mark Tajmanov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mark Tajmanov
Mark Tajmanov v roce 1996
Mark Tajmanov v roce 1996
ZeměSovětský svaz
Rusko
Narození7. února 1926
Charkov
Úmrtí28. listopadu 2016 (ve věku 90 let)
Petrohrad
FIDE karta šachisty
FIDE ID4100760
FIDE Elo
Současné2 386 (listopad 2016)
Nejvyšší2 600 (červenec 1971)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mark Jevgeňjevič Tajmanov (rusky: Марк Евгеньевич Тайманов, 7. února 1926 Charkov28. listopadu 2016 Petrohrad)[1] byl ruský šachový velmistr a klavírní virtuóz.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Charkově v židovské učitelské rodině, od dětství žil v Leningradě. Projevoval mimořádný hudební talent, v roce 1936 hrál roli malého houslisty Janky ve filmu Beethovenův koncert. Vystudoval Petrohradskou konzervatoř, vystupoval jako klavírista, často i s manželkou Ljubov Brukovou, společně vydali také několik desek. Na šachových turnajích doprovázel na klavír šachistu Vasilije Smyslova, který svým barytonem přednášel písně a árie.

Šachová kariéra[editovat | editovat zdroj]

Během šachové kariéry vyhrál pětkrát mistrovství Leningradu, startoval na třiadvaceti mistrovstvích SSSR, mistrem se stal v roce 1956. Ve stejném roce byl členem sovětského týmu, který vyhrál šachovou olympiádu v Moskvě.

V letech 1953 a 1971 se zúčastnil Turnaje kandidátů, v roce 1955 byl akademickým mistrem světa. V roce 1961 vyhrál Dortmundské šachové dny, v roce 1970 turnaj ve Wijku aan Zee. Byl mezi deseti nejlepšími sovětskými šachisty, nominovanými roku 1970 k Utkání století SSSR – svět, na sedmé šachovnici získal proti Wolfgangu Uhlmannovi 3,5 bodu ze čtyř partií.

V roce 1971 mu byl odebrán titul zasloužilého mistra sportu a nesměl cestovat na Západ. Jeho vysokou prohru ve čtvrtfinále turnaje kandidátů s Bobbym Fischerem totiž funkcionáři pokládali za sabotáž mající za cíl poškodit prestiž sovětského šachu. Dalším důvodem byla i skutečnost, že u něj byla při celní prohlídce nalezena kniha Alexandra Solženicyna.

Byl členem Klubu Michaila Čigorina jako hráč, který během kariéry dokázal porazit šest mistrů světa: Michaila Botvinnika, Vasilije Smyslova, Michaila Tala, Tigrana Petrosjana, Borise Spasského a Anatolije Karpova.

Byl významným šachovým teoretikem, publikoval řadu odborných knih a vedl šachovou rubriku v časopise Ogoňok. Byl tvůrcem Tajmanovovy varianty Nimcovičovy indické obrany.

Soukromý život[editovat | editovat zdroj]

Ve věku 78 let se stal otcem dvojčat.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Умер гроссмейстер Марк Тайманов. Lenta [online]. [cit. 2016-11-28]. Dostupné online. (rusky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]