Přeskočit na obsah

Markéta Skotská (1261–1283)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
pro vyhledání dalších osob stejného jména viz rozcestník Markéta Skotská
Markéta Skotská
královna Norska
Narození28. února 1261
Windsor, Anglie
Úmrtí9. dubna 1283 (ve věku 22 let)
Tønsberg, Norsko
PohřbenaKatedrála v Bergenu
ManželErik II. Norský
PotomciMarkéta
DynastieDunkeldové
OtecAlexandr III. Skotský
MatkaMarkéta Anglická
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Markéta Skotská (28. února 1261, Windsor, Anglie9. dubna 1283, Tønsberg, Norsko) byla skotská princezna a jako manželka norského krále Erika II. norská královna v letech 12811283.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Původ[editovat | editovat zdroj]

Narodila se jako nejstarší potomek a jediná dcera skotského krále Alexandra III. Skotského a jeho první manželky Markéty Anglické, dcery anglického krále Jindřicha III.

Manželství[editovat | editovat zdroj]

Dne 25. července roku 1281 byl v Roxburghu uzavřen sňatek v zastoupení mezi ní a norským králem Erikem II., o rok později odjela dvacetiletá princezna do Norska a byla s třináctiletým králem oddána a korunována norskou královnou. Šlo o politicky motivované manželství – sňatek měl zmírnit napětí mezi Skotskem a Norskem, které vzniklo po uzavření mírové smlouvy mezi oběma zeměmi v Perthu 2. července 1266, v jejímž důsledku muselo Norsko odstoupit Skotsku Hebridy a ostrov Man. Norská strana byla zainteresovaná na obsazení Orknejí a Shettland.

Svatební smlouva zahrnovala rovněž věno 14.000 liber šterlinků, ve čtyřech splátkách v letech 12811284. Polovina měla být vyrovnána z příjmů z majetků ve Skotsku. Tyto příjmy byly později předmětem sporu mezi Norskem a Skotskem, neboť placení bylo v roce 1289 zastaveno.

Kromě majetkových záležitostí byla ve smlouvě detailně vypracována i ustanovení o následnických právech dětí z tohoto manželství na skotský trůn v případě, že by král Alexander III. nezanechal žádných právoplatných dědiců a následníků. Tato situace, v roce 1281 pouze hypotetická, skutečně nastala v roce 1286, kdy Alexander zemřel; král Erik II. vznesl jménem své a Markétiny dcery Markéty nárok na skotský trůn a ta byla skutečně v roce 1289 uznána skotskou královnou jako Markéta I. Skotská.

Manželství Markéty a Erika nebylo snadné. Dvacetiletá mladá žena byla provdána za třináctiletého chlapce a na královském dvoře panovala její tchyně Ingeborg Dánská. Podle jedné skotské kroniky se Ingeborg stavěla proti Markétině korunovaci. Jiná skotská kronika líčí, jak se Markéta snažila svého manžela kultivovat a učila ho krom angličtiny a francouzštiny třeba i způsobům stolování.

Potomci[editovat | editovat zdroj]

Z manželství Markéty a Erika se narodilo jediné dítě, dcera:

  • Markéta (1283–1290), pozdější skotská královna Markéta I. Skotská

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Markéta zemřela v městě Tønsberg roku 1283, s největší pravděpodobností záhy po narození jejího jediného dítěte, dcery Markéty. Datum její smrti nelze přesně stanovit – kronika Gesta Annalia ji klade k datu 9. dubna, zatímco Lanercostova kronika uvádí, že se tak stalo mezi 27. a 28. únorem. Rovněž příčina smrti není zcela jasná, předpokládá se, že mohla zemřít na komplikace spojené s porodem, stejně jako na tehdy v Norsku rozšířený mor. Pohřbena byla v katedrále v Bergenu.

Odkaz[editovat | editovat zdroj]

Spolu s Erikem je známa v norské lidové slovesnosti z romantické pověsti „Kong Eirik og Hugaljod“ o 38 strofách. jež pochází pravděpodobně již ze 13. století.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Norská královna
Předchůdce:
Ingeborg Dánská (1244)
12811283
Markéta Skotská (1261–1283)
Nástupce:
Isabela Bruce