Marie Josefová-Treťjaková-Dostálová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Marie Josefová-Treťjaková-Dostálová
Marie Dostálova-Treťjaková jako zdravotnice Československých legií
Marie Dostálova-Treťjaková jako zdravotnice Československých legií
Narození2. února 1883
Dubno
Povolánízdravotní sestra
Národnostčeská
OceněníČeskoslovenský válečný kříž 1914–1918, Československá revoluční medaile, Kříž svatého Jiří.
Manžel(ka)Jiří Treťjakov, Josef
DětiVlad. Josef
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marie Josefová-Treťjaková-Dostálová[1] (2. února 1883 Dubno Ukrajina – ?) byla česká reemigrantka, zdravotní sestra, spisovatelka a publicistka.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodila se na Volyni, ve městě Dubno. Pracovala v československých legiích jako sestra Červeného kříže, byla účastnice Sibiřské anabáze, kterou zakončila jako její pacienti v Československu.[2] Patřila k zakládajícím členům Československého červeného kříže, pracovala i v jiných organizacích a pomáhala ruským emigrantům.[3] Psala historické a vzpomínkové články do různých časopisů. Napsala knihu o hrdinnosti a obětavosti žen v první světové válce. Byla členkou Fidac a držitelkou vyznamenání: Československý válečný kříž 1914–1918, Československá revoluční medaile, Kříž svatého Jiří. Její první manžel byl major Jiří Treťjakov, druhým manželem byl příjmením Josef (jméno není známo). Z druhého manželství měla syna Vlad. Josefa.[1] Na konci druhé světové války ošetřovala raněné při pražském povstání.[2]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Próza[editovat | editovat zdroj]

Hrdinná sestra československých legií Magda Remelgas – Praha: Československá estonská společnost, 1936

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Kulturní adresář ČSR. Biografický slovník žijících kulturních pracovníků a pracovnic. Příprava vydání Antonín Dolenský. Praha: Nakladatelství Josef Zeibrdlich, 1934. 587 s. S. 77. 
  2. a b KLOČKOVÁ, Lenka; ŠTÉR, Roman. Studie I. Příspěvky k dějinám volyňských, ukrajinských a ruských Čechů. Volyňští Češi v zrcadle archivních dokumentů uložených v národním archivu. Sborník prací pedagogické fakulty Masarykovy univerzity. 2015, roč. 29, čís. 2, s. 22. Dostupné online. 
  3. PAVLÍKOVÁ, Andrea. Diplomová práce: Profese vojenské zdravotní sestry z historického pohledu. České Budějovice: Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích. Zdravotně sociální fakulta. Ústav ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče, 2016. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]