Marie Leszczyńská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Šablona:Infobox panovnice

Portrét od François Stiémart

Marie Leszczyńská [leščyňská], polsky Maria Karolina Zofia Felicja Leszczyńska (23. června 1703 Trzebnica - 24. června 1768 Versailles), byla mladší dcera svrženého polského krále Stanislava Leszczyńského, který se uchýlil do azylu do Paříže, a jeho ženy Kateřiny Opalińské. V roce 1725 se provdala za francouzského krále Ludvíka XV. a stala se francouzskou královnou.

Když kníže de Condé, první ministr krále Ludvíka XV. a posléze jeho nástupce kardinál Fleury hledali ženu pro krále, chtěli vybrat takovou, která by Francii nevtáhla do komplikovaných politických vztahů. Silný vliv na výběr nevěsty měla i markýza de Prie, milenka knížete de Condé. Marie se stala dokonalou kandidátkou, když Stanislav Leszczyński pozbyl politického významu. Svatba se konala 4. září 1725. Nevěsta byla králi velmi vděčná, že si ji vybral za manželku, o to víc, že svým manželstvím mohla do jisté míry kompenzovat rodičům ztrátu trůnu.

Během času však také Ludvík došel k názoru, že manželství s Marií je zahanbující mesaliancí, koneckonců již zveřejnění jeho záměrů se s ní oženit vzbudilo velké pobouření. Marie přišla ke dvoru skromně, třebaže v důsledku tohoto manželství připadlo Francii Lotrinsko.

Manželství přesto bylo zpočátku velmi šťastné, narodilo se z něj deset dětí (osm dcer a dva synové), matce velmi oddaných. Ludvík XV. byl ovšem notorickým sukničkářem, měl množství milenek (nejznámější z nich byla Madame de Pompadour, která Marii na královském dvoře zcela odsunula); Marie o většině z nich věděla a trpěla jimi, nezbývalo jí však než je akceptovat. Na druhé straně se k ní Ludvík choval vždy velmi dobře, měla velkou volnost, mohla si sama vybírat své přátele a společnost, na rozdíl od jiných královských manželek měla možnost stýkat se se sými rodiči.

Byla horlivou katoličkou, to po ní zdědily i její děti.

Jejím kulturním vkladem do života versailleského dvora bylo každotýdenní pořádání koncertů polských chórů.

Potomci

  1. 1745 Marie Tereza Španělská
  2. 1747 Marie Josefa Saská

Šablona:Pahýl - biografie

Logo Wikimedia Commons Galerie Marie Leszczyńská ve Wikimedia Commons

Francouzská a navarrská královna
Předchůdce:
'
1725 - 1768
Marie Leszczyńská
Nástupce:
'

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Maria Leszczyńska na polské Wikipedii.

cs:Mária Leszczyńska