Mandragora (film)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Další významy jsou uvedeny v článku Mandragora (rozcestník).
Mandragora
Země Česko
Jazyk čeština
Délka 126 min
Žánr drama
Scénář Wiktor Grodecki, David Švec
Režie Wiktor Grodecki
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Miroslav Čáslavka
David Švec
Pavel Skřípal
Hudba Wolfgang Hammerschmid
Kamera Vladimír Holomek
Střih Wiktor Grodecki
Výroba a distribuce
Premiéra 1997
Distribuce Prague Films Enterprises
Mandragora na ČSFD FDb IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mandragora je český film z roku 1997 ze světa pražských prostitutů. Psychologické drama natočil polský režisér Wiktor Grodecki podle scénáře, na němž spolupracoval s jedním z hlavních protagonistů a těžil z jeho osobních příběhů. Navázal tím na své předchozí dokumentární filmy Tělo bez duše a Andělé nejsou andělé, v nichž se věnoval téže problematice.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Film vypráví příběh patnáctiletého Marka, který utekl od přísného otce z Přerova do hlavního města. Zde natrefí na pasáka Honzu, který ho přivede ke gay prostituci. První noc končí v bytě bohatého, slizce vylíčeného gaye Franty a nedobrovolně zažívá svůj první kšeft. Přátelství nachází u šestnáctiletého kolegy Davida, s nímž společně okradou německého klienta. Pasák Honza je po pronásledování kluků zatčen a dvojice si dál sama vydělává na živobytí krádežemi a prostitucí. Na své cestě potkává dalšího pasáka Sašu, dalšího bohatého, ale šíleného klienta, který málem Marka zabije nebo amerického klienta Rudyho, kterého okradou.

Kluci odjíždí do Ústí nad Labem za Davidovým otcem, ale bez úspěchu (a bez peněz) se vrací zpátky do Prahy. Zde je hledá policie, propuštěný Honza i rozzlobený Saša. Setkání s Liborem je přivede za Krysou, který ve vlastním bytě točí porno pro německou společnost. Nabízí klukům pervitin a přinutí je k nechráněnému análnímu styku. David se znovu setká s američanem Rudym a schytá bolestivou odplatu za krádež. Je zatčen policií a Marek zůstává sám. Vrací se k Liborovi a drogám, od něj se dozví, že David byl HIV pozitivní. Výrobce drog a porna Krysu udá na policii a po razii vyloupí Krysovu drogovou skrýš. Mezitím se ho vydal do Prahy hledat zoufalý otec, oba se téměř potkají na nádražních toaletách, ale míjí se… už navždy.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Miroslav Čáslavka Marek
David Švec David
Pavel Skřípal Honza
Kostas Zerdolaglu Krysa
Jiří Kodeš otec
Karel Polišenský Saša
Jitka Smutná Krysova žena
Pavel Kočí Rudy

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]