Malý velký muž

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Malý velký muž
Little Big Man.jpg
Základní informace
Původní názevLittle Big Man
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykangličtina
Délka139 min a 147 min
Žánrykomediální drama
retrospektivní film
western
historický film
filmová komedie
akční film
dobrodružný film
válečný film
Revisionist Western
LGBT film
film založený na románu
filmové drama
Western
PředlohaLittle Big Man
ScénářCalder Willingham
Thomas Berger
RežieArthur Penn
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleDustin Hoffman
Faye Dunawayová
Geswanouth Slahoot
Martin Balsam
Richard Mulligan
… více na Wikidatech
ProdukceStuart Millar
Stuart Millar
HudbaJohn P. Hammond
KameraHarry Stradling
StřihDede Allen
Výroba a distribuce
Premiéra14. prosince 1970 (New York)
Produkční společnostiCBS
Cinema Center Films
DistribuceNational General Pictures
Netflix
Rozpočet15 mil. US$
Tržby31,6 mil. US$
OceněníNational Society of Film Critics Award for Best Supporting Actor (1970)
National Film Registry (2014)
Malý velký muž na ČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Malý velký muž (v originále:The Little big man) je americký film z roku 1970 natočený na motivy stejnojmenné knihy Thomase Bergera.

Základní údaje[editovat | editovat zdroj]

  • námět: Thomas Berger
  • režie: Arthur Penn (též filmy Bonnie a Clyde, The Missouri Breaks)
  • hrají: Dustin Hoffman, Faye Dunawayová, Chief Dan George, Martin Balsam, Richard Mulligan, Jeff Corey, Aimée Eccles, Kelly Jean Peters, Carole Androsky a další,
  • délka 133 minut
  • rok vzniku 1970

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Snímek je rámován vyprávěním přestárlého Jacka Crabba, který vypráví svůj životní příběh o tom jak prošel bouřlivými dějinami Divokého západu, byl u několika klíčových historických událostí včetně bitvy u Little Big Hornu, kde padl slavný generál George Armstrong Custer, a setkal se s významnými postavami (Divoký Bill Hickok, Buffalo Bill atd.). Stanul uprostřed války bílých přistěhovalců a Indiánů, kdy neustále přebíhal z jedné strany na druhou, chvíli byl Indiánem, chvíli bělochem.

Demýtizace westernu[editovat | editovat zdroj]

Film Malý velký muž se řadí do žánru westernu, subžánru antiwesternu, který začal bujet se snímky Sergieho Leoneho (spaghetti-western) a s americkou novou vlnou. Antiwestern je výsledek tzv. demýtizace westernu, která si kladla za cíl, plně v duchu doby, uvést idealizovaný svět Divokého západu na správnou míru. Už bylo dost Johna Waynea a jeho super-kladných hrdinů a záporáků, kteří vždy hráli podle předem daných pravidel. Bylo na čase ukázat Divoký západ takový, jaký byl: drsný a bez pravidel. Na konci šedesátých let se v americkém filmu začínají objevovat prvky naturalismu, nestandardní osnova vyprávění a tzv. antihrdinové (tzn. v hlavní roli jsou postavy, s nimiž divák sympatizuje, ovšem z morálního hlediska jsou odsouzeníhodné, např. lupiči, trestanci ap.). To vše se dostává i do westernu.

Malý velký muž je jakýmsi manifestem antiwesternu. Vše, co bylo v klasickém westernu nutností, se zde porušuje. Indiáni už nevystupují jako zosobněné zlo, naopak, mnozí jsou velmi přátelští (nápadná podobnost v oblékání a chování s generací hippies), střílí se do zad, vojáci kavalerie bez milosti střílejí ženy i děti a velký hrdina generál Custer je zde prezentován jako arogantní egocentrický šílenec.

Režisér Arthur Penn zde bravurně kombinuje humor s maximálně dramatickými prvky, což je pro jeho tvorbu typické. Zasmějeme se prvnímu setkání Jacka s Divokým Billem Hickcokem, abychom o několik desítek minut později trnuli hrůzou z děsivé scény přepadení zimního indiánského útočiště kavalérií generála Custera, při němž Jack přijde o ženu a děti. Vypráví silný příběh, od něhož nelze odtrhnout oči. Používá životopisný styl, který v roce 1995 využil i Robert Zemeckis pro Forresta Gumpa, jenž je Malému velkému muži velmi podobný.