Malý velký muž

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Malý velký muž (v originále:The Little big man) je americký film z roku 1970 natočený na motivy stejnojmenné knihy Thomase Bergera.

Základní údaje[editovat | editovat zdroj]

  • námět: Thomas Berger
  • režie: Arthur Penn (též filmy Bonnie a Clyde, The Missoury Breaks)
  • hrají: Dustin Hoffman, Faye Dunaway, Chief Dan George, Martin Balsam, Richard Mulligan, Jeff Corey, Aimée Eccles, Kelly Jean Peters, Carole Androsky a další,
  • délka 133 minut
  • rok vzniku 1970

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Snímek je rámován vyprávěním přestárlého Jacka Crabba, který vypráví svůj životní příběh o tom jak prošel bouřlivými dějinami Divokého západu, byl u několika klíčových historických událostí včetně bitvy u Little Big Hornu, kde padl slavný generál George Armstrong Custer, a setkal se s významnými postavami (Divoký Bill Hickok, Buffalo Bill atd.). Stanul uprostřed války bílých přistěhovalců a Indiánů, kdy neustále přebíhal z jedné strany na druhou, chvíli byl Indiánem, chvíli bělochem.

Demýtizace westernu[editovat | editovat zdroj]

Film Malý velký muž se řadí do žánru westernu, subžánru antiwesternu, který začal bujet se snímky Sergieho Leoneho (spaghetti-western) a s americkou novou vlnou. Antiwestern je výsledek tzv. demýtizace westernu, která si kladla za cíl, plně v duchu doby, uvést idealizovaný svět Divokého západu na správnou míru. Už bylo dost Johna Waynea a jeho super-kladných hrdinů a záporáků, kteří vždy hráli podle předem daných pravidel. Bylo na čase ukázat Divoký západ takový, jaký byl: drsný a bez pravidel. Na konci šedesátých let se v americkém filmu začínají objevovat prvky naturalismu, nestandardní osnova vyprávění a tzv. antihrdinové (tzn. v hlavní roli jsou postavy, s nimiž divák sympatizuje, ovšem z morálního hlediska jsou odsouzeníhodné, např. lupiči, trestanci ap.). To vše se dostává i do westernu.

Malý velký muž je jakýmsi manifestem antiwesternu. Vše, co bylo v klasickém westernu nutností, se zde porušuje. Indiáni už nevystupují jako zosobněné zlo, naopak, mnozí jsou velmi přátelští (nápadná podobnost v oblékání a chování s generací hippies), střílí se do zad, vojáci kavalerie bez milosti střílejí ženy i děti a velký hrdina generál Custer je zde prezentován jako arogantní egocentrický šílenec.

Režisér Arthur Penn zde bravurně kombinuje humor s maximálně dramatickými prvky, což je pro jeho tvorbu typické. Zasmějeme se prvnímu setkání Jacka s Divokým Billem Hickcokem, abychom o několik desítek minut později trnuli hrůzou z děsivé scény přepadení zimního indiánského útočiště kavalérií generála Custera, při němž Jack přijde o ženu a děti. Vypráví silný příběh, od něhož nelze odtrhnout oči. Používá životopisný styl, který v roce 1995 využil i Robert Zemeckis pro Forresta Gumpa, jenž je Malému velkému muži velmi podobný.