George Armstrong Custer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
George Armstrong Custer

George Armstrong Custer (5. prosince 183925. června 1876) byl americký voják, který se stal velitelem 7.kavalerie armády Spojených států v americké občanské válce a indiánských válkách. Velel v několika bitvách americké občanské války. Vedl Michiganskou brigádu, kterou během americké občanské války nazýval Wolverines-Rosomáci. Poražen a zabit byl v bitvě u Little Bighornu, kde bojoval proti koalici domorodých indiánských kmenů, složené téměř výhradně z bojovníků kmenů Siouxů, Šajenů a Arapahů, vedenými náčelníky Siouxů, kterými byli Splašený kůň, Žluč a Sedící býk.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v New Rumley v Ohiu. Jeho otcem byl Emanuel Henry Custer (18061892), farmář a kovář, matkou Marie Ward Kirkpatrick (18071882).

Za svého života měl několik přezdívek. Mezi bílými byl znám jako Autie (podle jeho prvních dětských pokusů vyslovit své prostřední jméno), Armstrong, Fanny nebo Curley. Indiáni mu říkali Žlutý vlas (Yellow Hair) a Syn Jitřenky (Son of the Morning Star).

Jeho bratři Thomas Custer a Boston Custer zemřeli společně s ním v Bitvě u Little Bighornu, stejně jako jeho švagr a synovec. Měl ještě dva další sourozence, kterými byli Nevin Custer a Margaret Custer, dále měl ještě několik sourozenců nevlastních. Jeho rodina z otcovy strany pocházela z Vestfálska v Německu. Emigrovali do Ameriky v 17. století. Původní příjmení rodiny bylo „Küster“. On sám společně se svými bratry představovali pátou generaci potomků Němce Arnolda Küstera z Kaldenkirchen v Severním Porýní-Vestfálsku, který imigroval do Hanoveru v Pensylvánii.

Dívčí jméno jeho matky bylo Marie Ward. V roce 1823 se vdala za Israela Kirkpatricka, který zemřel v roce 1835. Když ovdověla, vdala se roku 1836 za Emanuela Henryho Custera. Její prarodiče, George Ward (17241811) a Mary Ward (Grier) (17331811), se narodili v Durhamu v severní Anglii a emigrovali do Spojených států. Jejich syn James Grier Ward (17651824) se narodil v Dauphinu v Pensylvánii a oženil se s Catherinou Rogers (17761829), jejíž dcera Marie Ward byla Custerovou matkou. Catherine Rogers byla dcerou Thomase Rogerse (narozen v Anglii 1742) a Sarah Armstrong, podle které dostal své prostřední jméno.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Custer (úplně vpravo) s prezidentem Abrahamem Lincolnem, Georgem B. McClellanem a ostatními důstojníky z bitvy o Antietam, 1862

Svá chlapecká léta trávil u své sestry a jejího muže v Monroe v Michiganu, kde navštěvoval školu McNeely Normal School, později známou jako Hopedale Normal College, v Hopedale v Ohiu, známou jako první koedukační vyšší školu pro učitele ve východním Ohiu. Na studia si Custer přivydělával rozvozem uhlí. Promoval na McNeely Normal School v roce 1856 a učil na škole v Ohiu.

Na americké válečné akademii ve West Pointu promoval v roce 1861 jako poslední v ročníku z 34 kadetů, hned po začátku občanské války. Takové studijní výsledky obvykle nejsou dobré pro zahájení kariéry, ale měl štěstí, že vznikla potřeba nových důstojníků. Jeho působení na akademii bylo problematické, a tak byl každý rok stále blíž k vyloučení kvůli častým proviněním, zejména kvůli žertování na účet ostatních kadetů.

Expedice[editovat | editovat zdroj]

Po válce v roce 1873 podnikl Expedici Yellowstone, na kterou ho jako oficiální fotograf doprovázel William Pywell.[1]

Odkazy a literatura[editovat | editovat zdroj]

  1. wyomingtakesandtrails.com

Zdroj[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku George Armstrong Custer na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

(česky)

  • George Armstrong Custer : 7. kavalerie / Jiří Černík, Praha : Václav Vydra, 2005, ISBN 80-239-5358-3
  • Konec syna Jitřní hvězdy : poslední bitva generála Custera u Little Bighornu / Josef Opatrný, Praha : Road, 1994, ISBN 80-85385-59-7

(anglicky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

(anglicky)