Přeskočit na obsah

Magyarosaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxMagyarosaurus
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
FOSSIL
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídaplazi (Sauropsida)
Nadřáddinosauři (Dinosauria)
Řádplazopánví (Saurischia)
PodřádSauropodomorpha
InfrařádSauropoda
ČeleďTitanosauridae
RodMagyarosaurus
Binomické jméno
Magyarosaurus dacus
von Huene, 1932
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Magyarosaurus ("Maďarský ještěr") byl malý sauropodní dinosaurus, který dosahoval v dospělosti délky jen kolem 6 metrů (a patří tak mezi nejmenší sauropodní dinosaury). Žil v období pozdní křídy na území dnešního západního Rumunska (oblast Hunedoara). Původně byl popsán již roku 1915 baronem Nopcsou jako Titanosaurus dacus, jeho jméno bylo změněno von Huenem až v roce 1932. Jméno vyplývá z geografického rozložení lokality, které se rozkládá na území Maďarska i Rumunska, jehož dávní obyvatelé se nazývali Dákové.

Růst a velikost

Někteří paleontologové nedávno přicházeli s tvrzením, že v případě magyarosaura nejde o sauropodního trpaslíka, nýbrž o mláďata normálně vzrostlého sauropoda. Histologický výzkum z roku 2010 však znovu potvrdil, že se skutečně jedná o případ ostrovního nanismu a magyarosaurus tedy skutečně byl dinosauřím "trpaslíkem"[1]. Patřil tak k unikátní fauně "trpasličích dinosaurů" z ostrova Haţeg.

V populární kultuře

Magyarosaurus se krátce objevuje také v jednom díle pseudo-dokumentu Dinosaur Planet z roku 2003 (v orig. Pod's Travels).

Zdroje

  • http://www.pnas.org/content/early/2010/04/29/1000781107
    • Kristina Curry Rogers, "Titanosauria: A phylogenetic Overview" in Kristina Curry Rogers and Jeffrey A. Wilson, (eds) 2005, The Sauropods: Evolution and Paleobiology, University of California Press, Berkeley, ISBN 0-520-24623-3
    • Die fossile Reptil-Ordnung Saurischia, ihre Entwicklung und Geschichte. Huene, F. von MONOG. GEOL. PAL. 4 (1) pts. 1 and 2, viii +361 pp (1932).
    • Die Dinosaurier der siebenburgischen Landesteile Ungarns. Mitteil. Nopcsa, F. JB. K. UNGAR. GEOL. REICHSANST. 23;1-26 (1915).

    Šablona:Pahýl - dinosauři