MOST (organizace)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z MOST, o. p. s.)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

MOST, o. p. s. (v letech 2004-2013 občanské sdružení M.O.S.T.) je samostatný právní subjekt - nestátní nezisková organizace. Organizace je založena na dobročinné a činorodé práci občanů. Zabývá se pomocí tibetským exilovým komunitám v Indii a také v Tibetu - formou Adopce ProTibet.

Adopce ProTibet[editovat | editovat zdroj]

Projekt prostřednictvím českých dárců pomáhá konkrétním lidem

  • při tradiční klášterní formě vzdělávání v odlehlých oblastech Ladaku v severovýchodní Indii. Po okupaci Tibetu jde o jedno z mála míst, kde se původní způsob vzdělávání zachoval dodnes. Kláštery, které mají státní akreditaci, poskytují alternativní vzdělání se zachováním tradičního buddhistického učení.
  • v tibetských exilových vesničkách v Indii (Mussoorie). Přispívá ke vzdělání dětí, které rodiče tajně poslali z Tibetu do Indie.
  • v malé vesničce Kaze, kde nadace Sapan Foundation sbírá prostředky pro výuku dívek a staví ženský buddhistický klášter nedaleko tibetsko-indické hranice.
  • starým Tibeťanům z první vlny uprchlíků, kteří utíkali ze země počátkem 60. let po čínské okupaci.
  • dětem ve školách odlehlých vesnic Maga a Gyalten východního Tibetu

Šicí dílna[editovat | editovat zdroj]

V roce 2011 založil MOST, o. p. s. v tibetské exilové vesnici v Ladaku chráněnou šicí dílnu. Jejím smyslem je vzdělávat a zvýšit zaměstnanost chudých Tibeťanek. V roce 2012 se pod vedením MOST, o. p. s. proškolilo 13 žen a 2 muži. V dílně se vyrábí tradiční oděvy a šijí textilní doplňky. Tibeťanky-nomádky tkají také tašky i koberce. Látky, ze kterých se textilie šijí, byly ručně utkány v tibetských dílnách u města Dehrádún. Tímto způsobem podporuje MOST, o. p. s. i další tibetské dílny. Výroba i další prodej všech výrobků je založen na bázi fair trade. Všechny tyto výrobky je možné zakoupit v e-shopu MOST, o. p. s. (Veškerý zisk z e-shopu používá MOST, o. p. s. pro financování rozvojových a vzdělávacích projektů.)

Koza ProTibet[editovat | editovat zdroj]

Tibetští nomádi v exilu žijí u hranic s Tibetem v oblasti Čhangthangu stejným tradičním způsobem života podobně jako dříve doma. Jsou důležitým prvkem tradiční tibetské kultury, a proto od roku 2011 MOST, o. p. s. ve spolupráci s Tibetskou exilovou vládou podporují nejchudší rodiny, kterým hrozí přesídlení. V této oblasti žije přes 1 500 nomádů. V současné době se podporuje přes 50 rodin ze čtyř vesnic: Sumdho, Henle, Ňoma a Puga.

Každý rok daruje MOST, o. p. s. rodinám potřebné množství koz, aby dále mohly pokračovat v tradičním způsobu života a také byla pro jejich kozy v případě sněhových kalamit vytvořena potravinová banka. Z darovaných koz se stalo velké stádo čítající přes 388 koz. Patronkou projektu je herečka Bára Hrzánová.

Škola ProTibet[editovat | editovat zdroj]

Jedním z nejdůležitějších cílů MOST, o. p. s. je podpora vzdělávání dětí i dospělých, což napomáhá zvýšit gramotnost a zlepšuje šance při hledání práce. Projekt Škola ProTibet zahrnuje pět velkých škol v Tibetu a Indii s kapacitou více než 900 dětí. Budované a podporované školy leží v odlehlých oblastech i nad 4 000 m n. m. Do projektů se může zapojit kdokoliv např. zakoupením učebnic, podpořením učitelů nebo nákupem cihel na rekonstrukci internátních pokojů.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]