Měkčená zbraň

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Jednoduchá larpová palice pro boj tváří v tvář, vytvořena z mirelonu, molitanu, úzké plastové trubky a lepenky power tape.

Měkčená zbraň je zbraň užívaná při larpovém boji. Na mnoha typech larpů se používají předměty, jejichž účelem při larpovém boji není použít je jako projektily, nýbrž držet je při útoku na druhého v ruce. Různé larpy, jejichž program zahrnuje i boj, mají různá pravidla o tom, z čeho smí být tyto zbraně vyrobené, jakou mají mít délku a jaké vlastnosti mají mít různé typy. Většinou se zbraně dělí na obouruční (obvykle sto a více centimetrů), jednoruční (běžně pod sto centimetrů) a dýky (většinou méně než čtyřicet centimetrů), ale pro řetězové zbraně, jako je řemdih, se většinou míry poněkud liší. Na různých larpech, kde se hráči dělí na povolání, mohou různá povolání používat různé typy zbraní, které mají výhody buď jenom v délce, a nebo i třeba ve vyšším (simulovaném) zranění při zásahu. Zároveň jsou zbraně často médiem pro množství schopností povolání.

Materiály[editovat | editovat zdroj]

Různé měkčené zbraně (nekvalitní)

Na některých larpech (tzv. dřevárnách) se zbraně dělají celé ze dřeva, ale často je to zakázané a zbraň musí mít celou úderovou plochu měkčenou (např. mirelonem, karimatkou nebo molitanem), nebo nesmí mít ani dřevěný základ (pro noční bitvy) a ten se tak vyrábí z plastu, bambusu nebo jen čistě z jekoru. Zároveň však některé akce vyžadují, aby měla různá zbraň minimální váhu a bambus i plast bývá pro tento účel příliš lehké, bambus má navíc nepříjemnou vlastnost a to štěpení se při lomu na ostré třísky (na mnoha akcích je kvůli tomu zakázán!).

Pro udržení součástí, ze kterých je zbraň vyrobena, pohromadě, se používá lepicí páska, většinou silná typu power tape nebo kobercová (ideálně podlepená chemoprénem). V případě celodřevěných zbraní to není třeba (i když i ty se pro jistotu omotávají páskou, aby z nich nelítaly při lomu třísky). Pokud děláme na dřevěném jádru meče záštitu, tak ji nikdy nepřipevňujeme tak, že bychom do jádra vyvrtali díru (zlomilo by se časem).

V zahraničí se používají hlavně latexové zbraně, které si normální člověk doma nemůže vyrobit, stojí dost peněz a pro účely českých dřeváren nemají dostatečnou výdrž (dřevěné zbraně je ničí). Nováčky bych chtěl tímto varovat, aby se nenechali zmást krásou těchto zbraní (bývají hezčí jak 95% zbraní, co můžete potkat na bitvách), a radši si něco vyrobili doma sami podle mnoha návodů, které na internetu kolují a nebo se obrátili na české výrobce těchto zbraní, kteří své výrobky nabízejí převážně do podmínek českých dřeváren, které jsou obecně tvrdší jak ty v západní Evropě (získáte tak kvalitnější a většinou i hezčí zbraň než jakou byste si vyrobili doma, čest výjimkám, ale koho to prostě nebaví vyrábět, tak tohle je ideální cesta)

Typy[editovat | editovat zdroj]

  • Meče – lze vytvořit libovolně dlouhé, mohou mít záštitu anebo nemusí, mohou být stylizované jako rovné meče, obrovské meče některých epických fantasy, samurajské zbraně, různé šavle, kordy a další. Jsou poměrně běžnou zbraní používanou na bojových larpech, přestože někteří lidé je neužívají jen kvůli jejich oblíbenosti (průměrně pět z šesti fantasy hrdinů mají jako hlavní zbraň meč).
  • Sekery – také libovolná délka, ostrého dojmu se navozuje placatostí úderové plochy ze strany. Dají se vytvořit dvousečné nebo jednosečné sekery, podle toho, jak chcete, aby vaše zbraň vypadala. Pokud na ni přidáte bodec a hák, můžete dosáhnout zajímavého vzezření halapartny.
  • Kladiva – stejné jako sekery, ale úderová plocha se zplošťuje zepředu, mohou to být běžná oboustranná nebo skutečná kladiva s bodcem na druhé straně.
  • Palice a palcáty – jako kladiva, úderovou plochu si můžete vytvořit jak chcete, třeba můžete navodit dojem listů nebo bodců na palcátu modelováním měkčení a lepenky.
  • Řetězové – hlavně řemdih – většinou musí být v každé míře o něco kratší (s maximálně nataženým „řetězem“) než ostatní. Jinak lze použít různé provazy s koulí (viz palice a palcáty) nebo třeba srpovou čepelí na konci. Do této kategorie se řadí i cep, který však většinou nemá žádné omezení a funguje jen jako palcát, kterému se houpe úderová plocha. Mimochodem, na řemdih lze udělat „řetězů“ s hlavicemi i více, ve středověké realitě byla tato zbraň nazývána „biják“ a většinou měl každý řetěz na konci kovové kruhy, což lze vytvořit i z měkčených materiálů.
  • Kopí – jelikož na larpech se v drtivé většině případů nesmí bodat, kopí trochu upadají, ale dá se na nich udělat dlouhá čepel (kopí je potom zváno kůsa, japonská zbraň na stejný způsob naginata) a užívat je jako sečné. Zároveň můžete udělat kopí typu trojzubce nebo halapartny, u trojzubce je to obzvlášť zajímavé, neboť jím musíte do druhého mlátit.
  • Ostatní – lze formovat čepel například jako srp, nebo kosu, či nějakým jiným, úplně zvláštním způsobem.