Měšťanská střelnice Olomouc

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Měšťanská střelnice
Vyhořelá střelnice, na místě zůstal pouze betonový základ
Vyhořelá střelnice, na místě zůstal pouze betonový základ
Poloha
AdresaNová Ulice, ČeskoČesko Česko
UliceU stadionu
Souřadnice
Map
Další informace
Rejstříkové číslo památky36991/8-3158 (PkMISSezObrWD)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Měšťanská střelnice Olomouc (někdy také „rotunda“) byla unikátní klasicistní stavbou z roku 1838, která byla postavena podle architekta Antona Arche.

V únoru roku 1838 podal olomoucký střelecký spolek žádost o povolení k demolici původní, staré, budovy střelnice a o povolení ke stavbě nové. V září téhož roku již byla nová střelnice dokončena a 19. září byla slavnostně podepsaná zakládací listina, a to císařským princem arcivévodou Karlem Ferdinandem, olomouckým arcibiskupem a dalšími významnými hosty. Finance byly poskytnuty olomouckým magistrátem s tím, že měly být po 20 guldenech spláceny.

Poprvé byla stavba zasažena první světovou válkou a po ní následující první republikou. Obyvatelé Olomouce si po roku 1918 našli jiná místa, kde trávili svůj čas a střelnice z dob Rakouska-Uherska již nebyla v módě.

Roku 1938 byla střelnice prodána firmě Ander a syn Olomouc. Po tomto prodeji místo, kde se celých 100 let odehrával společenský život města zcela pozměnilo svou funkci. Nový vlastník hodlal areál přepracovat na sportovní areál, kde měl být i firemní společenský dům pro sportovce. Architektonické soutěže vypsané na toto téma se zúčastnili: B. Fuchs, O. Poříska (který ji vyhrál), A. Drábek, L. a Č. Šlapetové. Následně byly ale původní plány zredukovány na provizorní přestavbu. Namísto hostince bylo postaveno dětské hřiště a o kousek dál stadion a tenisové kurty.

Stavba byla v roce 1991 prohlášena za památkově chráněný objekt Ministerstvem kultury ČR. V té době ji vlastnil SK Olomouc. Po roku 1996 stavba přešla spolu s dalším areálem parku na město Olomouc, které ji pronajalo firmě Ariel s.r.o.

Střelnice stála v menším parku Na střelnici až do roku 1998, kdy stavbu postihl požár a následně byla stržena.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]