Měďovka Mielichhoferova

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Obrázek Tomuto článku chybí obrázky. Víte-li o nějakých svobodně šiřitelných, neváhejte je načíst a přidat do článku. Pro rychlejší přidání obrázku můžete přidat žádost i sem.
WikiProjekt Fotografování
Jak číst taxoboxMěďovka Mielichhoferova
Chybí zde svobodný obrázek
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše vyšší rostliny (Cormobionta)
Oddělení mechy (Bryophyta)
Třída (Bryopsida)
Řád prutníkotvaré (Bryales)
Čeleď prutníkovité (Bryaceae)
Binomické jméno
Mielichhoferia mielichhoferiana
(Funck in Hook.) Loeske
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Měďovka Mielichhoferova (Mielichhoferia mielichhoferiana) je mech z čeledi prutníkovité, který roste pouze na jednom místě v České republice – ve Vlčích jamách poblíž Horní Blatné, kde byla objevena v roce 1997.[1] Poprvé ji popsal Leopold Loeske v roce 1910. Podle Červeného seznamu IUCN[2] jde i ve Finsku o kriticky ohrožený druh.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Měďovka Mielichhoferova je 0,5–3 cm vysoká. Má k lodyze přitisklé, úzce kopinaté listy, které neměří více než 1 mm. Žebro listu je silné, zpravidla těsně pod špičkou končící, na průřezu se dvěma řadami vůdčích buněk. Může mít různé odstíny namodralé až žlutozelené barvy.

Podobné rostliny[editovat | editovat zdroj]

Mech se může snadno zaměnit za podobný druh Mielichhoferia elongata. Ten má ale širší listy a na průřezu žebrem je pouze jedna vrstva vůdčích buněk. Uvedené mechy se spolu prokazatelně kříží, což může ztížit přesnou identifikaci.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://botanika.prf.jcu.cz/bryoweb/klic/genera/mielichhoferia.html
  2. Suomen lajien uhanalaisuus 2010= / The 2010 red list of Finnish species. Helsinki: Ympäristöministeriö, 2010. Dostupné online. ISBN 978-952-11-3805-8. (finsky)  Archivováno 9. 9. 2015 na Wayback Machine

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]