Lutogniewice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lutogniewice
Wikiexpedice Dolní Slezsko, Lutogniewice 02.jpg
Poloha
Souřadnice
Stát PolskoPolsko Polsko
vojvodství Dolnoslezské vojvodství Dolnoslezské
Powiat (okres) Zgorzelec
gmina Bogatynia
Lutogniewice
Lutogniewice
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 223 (2009)
Správa
Starosta Modesta Świdnicka
Telefonní předvolba (+48) 75
Označení vozidel DZG
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lutogniewice (německy Schönfeld) jsou vesnicí v Polsku, v Dolnoslezském vojvodství, okres Zhořelec (powiat Zgorzelec). Vesnice je součástí gminy Bogatynia a je sídlem sołectwa. Silnice ji spojuje s nedalekou českou vesnicí Andělka.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Staré Lutogniewice

Poprvé se název vesnice objevuje jako Schonynfeld v roce 1294. Ve středověku byly Lutogniewice rozděleny na dvě části, jedna patřila městu Zhořelec a druhá městu Žitava. V roce 1396 koupil od Heinricha von Kyaw zhořeleckou část vesnice spolu s polnostmi v nedalekém Krzewinie klášter Marienthal. Druhá část vesnice se stala součástí klášterního majetku v roce 1408, kdy ji jako dědictví od svých bratří obdržela představená Markéta II. z Gerštorfu.[1]

V roce 1813, v době napoleonských válek žilo v Schönfeldu, (Lutogniewicích), 13 sedláků (Bauern), 18 půlláníků (Gärtner) a 33 chalupníků (Häusler), jak o tom svědčí zápis o ubytování vojáků protinapoleonovské koalice [2]. Budova školy byla v obci vystavěna v roce 1874 a v roce 1882 byla zde zřízena celnice. Administrativně byla obec řízena z městečka Ostritz.


Po skončení 2. světové války připadlo území ležící na pravém břehu Lužické Nisy Polsku a vesnice byla prvními polskými obyvateli přejmenována na Polówek [3]. Tento název, který odpovídal jak německému Schönfeld, tak hornolužickému pojmenování Jasne Polo pola Žitawy, byl v padesátých letech 20. století Komisí pro místní názvy (Komisja Ustalania Nazw Miejscowych) změněn na Lutogniewice.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Lutogniewice jsou nejsevernější obcí gminy Bogatynia. V zemědělství pracuje většina ze současných 223 obyvatel obce. Děti navštěvují školu v Działoszynie a obec je součástí farnosti v Krzewinie. V prostoru Lutogniewic a sousedních obcí má být vybudován velký park větrných elektráren.

V obci končí cyklotrasa Pašerácká stezka, která vychází ze Žitavy (Hartau) v Německu a vede podél česko-polských hranic až do Lutogniewic.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Bogatynia, Biuletyn Informacyjny Miasta i Gminy Bogatynia, č.10/2009 [1]
  2. Des 14ten, 3ten und 13ten Cavallerie Regiments dislocations [2] Archivováno 23. 3. 2014 na Wayback Machine
  3. FOKT Krzysztof: Przedkomisyjne nazwy miejscowości dawnego powiatu zgorzeleckiego [3] Archivováno 23. 3. 2014 na Wayback Machine

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]