Zábavní park na pražském Výstavišti

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Lunapark (Praha))
Skočit na: Navigace, Hledání

Zábavní park na pražském Výstavišti (také Lunapark), známý především pod názvem Matějská pouť podle tradiční jarní akce, která se sem přesunula v 60. letech 20. století, je jedním z mála stálých zábavních parků tohoto typu v České republice.

Mimo zimní sezónu je zde trvale přístupných okolo 20 stálých zábavních atrakcí, například horská dráha, třícetipětimetrové ruské kolo či autodrom, po dobu jarní a podzimní poutě i desítky dalších. Provozovatelem Výstaviště byla do roku 2014 firma Incheba Praha, spol. s r. o.

Jarní a podzimní poutě patří k největším akcím svého druhu v republice. Matějská pouť většinou nabízí okolo 130 domácích i zahraničních atrakcí a obvykle se koná od konce února do konce dubna a Václavská pouť od září do října. Provozovatelem těchto akcí je firma Kočka, s. r. o., kterou vlastnil Václav Kočka mladší, společně se sesterskou společností INCHEBA PRAHA spol. s r.o., kterou též ovládá rodina Kočkových. Od začátku listopadu do konce února bývá areál uzavřen.

Lidé tento zábavní park tradičně označují především jako Matějskou pouť, ale už od dob komunistického režimu býval občas označován i slovem lunapark, odkazujícím na název sítě zábavních parků, kterou od roku 1904 až do své smrti v roce 1927 budoval po celém světě Američan Frederick Ingersoll a jeho Luna Park Amusement Company. Provozovatel prezentuje bubenečský zábavní park na webové stránce Matějská pouť na adrese matejskapout.cz a na plánku Výstaviště označuje oblast zábavních atrakcí slovem „lunapark“.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Samotný výstavní areál byl z Královské obory vyčleněn pro Jubilejní výstavu v roce 1891. Matějská pouť byla dříve v okolí kostelíka v blízkosti Hanspaulky, poté se přesunula na Vítězné náměstí a v nynějším areálu na Výstavišti se poprvé konala v roce 1963, od té doby se zde koná každé jaro. Později bylo provozování rozšířeno i na podzimní sezónu, nejprve pod názvem Podzimní pouť, později jako Václavská pouť či Václavská podzimní pouť.

Atrakce[editovat | editovat zdroj]

Horská dráha Cyklon, vyrobená italskou firmou S.D.C. (model Galaxi), je jediná stálá ocelová horská dráha v České republice. Zprovozněna byla roku 1973, pojme až 8 lidí, má výšku 13 metrů, maximální rychlost 46 km/h a délku dráhy 440 metrů. Mezi stálé atrakce patří také autodrom a ruské kolo z roku 1981, které měří 33 metrů.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]