Luigi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Luigi (japonsky: ルイージ, přepis Ruīji, též znám pod názvem Super Luigi) je fiktivní italský instalatér a mladší bratr Maria. Je to jedna z hlavních postav ve hrách Super Mario. Jeho tvůrcem je japonský herní designér a producent Šigeru Mijamoto (z firmy Nintendo), a poprvé se objevil v roce 1983 ve hře Mario Bros.[1] Bývá oblečený do zelené barvy. Ve většině her se Mario snaží vysvobodit princeznu Peach, naopak Luigi se snaží vysvobodit princeznu Daisy.

Stejně jako Maria ho v anglickém dabingu dabuje Kevin Afghani. Ve filmu ho dabuje Charlie Day. V českém dabingu ho dabuje Robert Hájek.

Luigi se objevil v mnoha hrách od Nintenda, jako je Mario Bros.Super Mario Bros.Mario Kart Wii, Super Mario WorldSuper Mario World 2: Yoshi's IslandSuper Mario Advance 2: Super Mario WorldYoshi's Island: Super Mario Advance 3Luigi's MansionSuper Mario 3D Land atd.

Jeho zlý protějšek je nejspíše Waluigi[2].

Zelené L, znak Luigiho

Původ názvu[editovat | editovat zdroj]

Luigi je tradiční italské jméno a získal ho, stejně jako jeho bratr Mario, po pizzerii "Mario & Luigi's"[3], která je ve městě Redmond, kde Nintendo sídlí. Navíc slovo 「類似」(Ruīji) znamená v japonštině stejný[1].

Luigiho příjmení[editovat | editovat zdroj]

Nintendo nikdy neoznámilo, jaké je příjmení Luigiho. V září 2015, na festivalu 30. výročí Super Mario Bros. Mijamoto potvrdil, že Mariovo celé jméno je Mario Mario[4]. Je tedy logické, že by Luigiho příjmení mělo být také Mario (Luigiho plné jméno by tedy bylo Luigi Mario). Jméno Luigi Mario bylo také použito ve filmu Super Mario Bros. z roku 1993[5].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Luigi na anglické Wikipedii a Luigi_(postać) na polské Wikipedii.

  1. a b Luigi - Super Mario Wiki, the Mario encyclopedia. www.mariowiki.com [online]. [cit. 2017-10-18]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Waluigi - Super Mario Wiki, the Mario encyclopedia. www.mariowiki.com [online]. [cit. 2017-10-18]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Mario Bros. - Videogame by Nintendo. www.arcade-museum.com [online]. [cit. 2017-10-18]. Dostupné online. 
  4. Miyamoto says Mario's full name is "Mario Mario" - Nintendo Everything. Nintendo Everything. 2015-09-14. Dostupné online [cit. 2017-10-18]. (anglicky) 
  5. 【衝撃事実】ついに任天堂公式のマリオの本名が判明! 任天堂の代表取締役・宮本茂氏が明かす | ガジェット通信 GetNews. ガジェット通信 GetNews. 2015-09-14. Dostupné online [cit. 2017-10-18]. (japonsky)