Ludmila Mojžíšová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ludmila Mojžíšová
Narození25. října 1932
Užhorod
Úmrtí3. ledna 1992 (ve věku 59 let)
Praha
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Ludmila Mojžíšová (25. října 1932 Užhorod3. ledna 1992 Praha) byla terapeutka, zabývající se rehabilitací a cvičením pro léčení neplodnosti.

Život a činnost[editovat | editovat zdroj]

V Čechách žila nejprve v Opočně, pak v Praze. Pracovala jako zdravotní sestra a později asistentka na Fakultě tělesné výchovy a sportu (FTVS UK), která tehdy ještě sídlila v Tyršově domě na Újezdě.

Zabývala se odstraňováním funkčních poruch pohybového systému a vyvinula postupně vlastní metodu. Metoda spočívá v kombinaci vyrovnávacích cvičení, mobilizací žeber a uvolňování kostrče per rectum.

Metodu zprvu aplikovala na sportovce (jako zdravotník působila na řadě vrcholných soutěží včetně olympiády). Později zjistila, že odstranění funkčních poruch pohybového systému má u léčených jedinců řadu pozitivních účinků: zmírnění bolestí hlavy, menstruačních bolestí, nepravidelností menstruačního cyklu aj. Řadě pacientek, léčených zprvu pro pohybové obtíže, se podařilo otěhotnět, ačkoli předtím byly dlouze a bezvýsledně léčeny pro neplodnost. Tím se otevřela nová kapitola působení Ludmily Mojžíšové.

L. Mojžíšová posléze začala spolupracovat se známým gynekologem prof. Evženem Čechem, aby se podařilo metodu lépe ověřit. O metodě Ludmily Mojžíšové vyšlo několik knih. Ludmila Mojžíšová byla známá svérázným způsobem komunikace a nedůvěrou k lékařům.

Zemřela ve věku 59 let na rakovinu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]