Lucas Cranach starší

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lucas Cranach starší, autoportrét (Florencie, 1550)
Lucas Cranach starší, podpis had (1514)

Lucas Cranach starší (4. října 1472 Kronach u Bamberka16. října 1553 Výmar) byl německý renesanční malíř, tiskař, obchodník a přítel M. Luthera.

Životopis

Narodil se v početné rodině jako Lucas Sunder a vyučil se patrně u svého otce, jméno Cranach přijal později podle svého rodiště (Lucas z Cronachu). Roku 1504 si jeho nadání povšiml saský kurfiřt Fridrich Moudrý a přivedl jej do Wittenbergu, kde pak byl až do roku 1550 dvorním malířem. Tam se patrně také spřátelil s M. Lutherem, kterého mnohokrát portrétoval, byl mu svědkem na svatbě a kmotrem jeho syna. Vedle malířské dílny měl také tiskárnu, kde se tiskla Lutherova díla, lékárnu a vinný šenk. Roku 1512 se oženil a měl s manželkou Barbarou pět dětí. Syn Hans, nadaný malíř, zemřel už 1537, a tak se jeho nástupcem stal druhý syn Lucas Cranach mladší. Cranach starší byl po mnoho let radním a třikrát purkmistrem města. Kromě kurfiřtů a M. Luthera pracoval také pro císaře Karla V. i Maxmiliána II., pro knížata a biskupy. V letech 15501552 žil u kurfiřta Johanna Friedricha ve vyhnanství v Innsbrucku, odkud se roku 1552 vrátil, svoji dílnu a obchod předal svému synovi a odstěhoval se k dceři do Výmaru, kde ve věku 81 let zemřel. Jeho potomci však provozovali malířskou dílnu po čtyři generace a jeho lékárna fungovala až do roku 1880.[1]

Lucas Cranach byl neobyčejně pracovitý a plodný umělec, maloval, dělal dřevořezy, vedl tiskárnu a obchodoval s barvami i s vínem. V jeho dílně vzniklo odhadem asi 5000 obrazů, z nichž se asi 1000 zachovalo. Vedle neobyčejně výrazných portrétů (viz například portrét Rudolfa Agricoly), které ho nejvíc proslavily, maloval obrazy loveckých scén, biblické i mytologické výjevy, akty, a to v různém stylu, patrně podle přání svých zákazníků.

Galerie obrazů Lucase Cranacha staršího

(V závorkách současné umístění a datum, pokud je známo)


Odkazy

Reference

Literatura

  • Lucas Cranach a české země. (Katalog) Praha 2005
  • J. Loriš, Cranach. Praha 1942

Související články

Externí odkazy