Luca Pacioli

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Luca Pacioli
Luca Pacioli na obraze z roku 1495, za jehož autora je považován Jacopo de'Barbari
Luca Pacioli na obraze z roku 1495, za jehož autora je považován Jacopo de'Barbari
Narození 1445
Sansepolcro
Úmrtí 19. června 1517 (ve věku 71–72 let)
Sansepolcro
Zaměstnavatelé Perugijská univerzita
Univerzita La Sapienza
Università degli Studi di Milano
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Otec Luca Bartolomeo de Pacioli (někdy též Paciolo) (1445 Sansepolcro1517 Sansepolcro) byl italský františkánský mnich a matematik známý především jako zakladatel účetnictví. Nazýván otcem účetnictví.

Luca Pacioli se narodil roku 1445 v Borgu San Sepulcru. Byl vzdělán v malířské dílně U Piero della Francesca, kde se poprvé setkal s matematikou a geometrií. Ve svých devatenácti letech nastupuje do služby jako vychovatel 3 synů Rompiasy a s nimi navštěvuje přednášky na univerzitě, kam docházeli. Během tohoto období napsal svou prvotinu o aritmetice a algebře. Roku 1477 vstupuje do Řádu menších bratří – františkánů. Přednáší na univerzitě v Perugii jako profesor matematiky do roku 1480. Později přestane učit a sám vystuduje vysokou školu. Byl promován magistrem teologie, pod tento obor spadala i matematika. Několik let působil jako sekretář biskupa Vlletari v Římě. Roku 1493 přesídlil do Benátek, kde dokončil svoji největší práci Summa de arithmetica, geometria, proportioni et proportionalita, kterou roku 1494 vydalo nakladatelství v Benátkách tiskem. Jeden výtisk [1]Moravská zemská knihovna v Brně. (Až do roku 2006 se předpokládalo, že náklad mohl být kolem 200 výtisků, později se ale ukázalo, že šlo o náklad větší, přibližně 1 500 kusů.) Asi v roce 1497 odjíždí do Milána vyučovat na univerzitu. Zde se seznamuje s Leonardem da Vincim. O dva roky později spolu odcházejí do Říma, kde spolu žijí ve společném domě. V Římě pracuje Pacioli na další knize Divina proportione, kterou ilustruje samotný Leonardo Da Vinci. Byla to první systematická vědecká práce zabývající se zlatým řezem. V roce 1501 se s Leonardem rozcházejí. Poté Pacioli dlouho cestuje. Roku 1510 je jmenován převorem kláštera v rodném městě. Stará se o hospodářství kláštera. O rok později sepisuje svou poslední vůli. Mezi léty 1513–1515 přednáší v Římě na univerzitě Sapienza, kam ho povolal samotný papež. O rok později umírá ve svém rodném městě.

Mezi jeho nejvýznamnější díla o matematice patří:

  • Summa de arithmetica, geometria, proportioni et proportionalita (1494)
  • De viribus quantitatis (1496–1508)
  • Euclid (1509)
  • De divina proportione (1496–1498)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Luca Pacioli na anglické Wikipedii.

  1. PACIOLI, Luca. Summa di aritmetica, geometria, proporzioni e proporzionalita. P. 1-2. Venetiis: Paganinus de Paganinis 10.-20.9., 1494

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]