Přeskočit na obsah

Louis Le Prince

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Louis Le Prince
Narození28. srpna 1841
Mety
Úmrtí19. století
Dijon
Příčina úmrtíprohlášen za mrtvého
Povolánívynálezce, filmový režisér, kameraman a chemik
Manžel(ka)Elizabeth Le Prince-Whitley
DětiAdolphe Le Prince
Významná dílaRoundhay Garden Scene
Traffic Crossing Leeds Bridge
Man Walking Around a Corner
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Louis Aimé Augustin Le Prince (28. srpna 1841 – zmizel 16. září 1890) byl francouzský průkopník filmu a umělec, vynálezce rané filmové kamery a pravděpodobně první, kdo zaznamenal filmovou sekvenci pomocí kamery s jedním objektivem a pásu (papírového) filmu.[1] I když se někdy označuje za „otce kinematografie“,[2] jeho práce komerční rozvoj kinematografie neovlivnila - alespoň z části kvůli velkému utajení, které ji obklopovalo.

Le Prince byl Francouz, který pracoval také ve Velké Británii a ve Spojených státech. Jeho experimenty s filmem vyvrcholily v roce 1888 v anglickém Leedsu.[3] V říjnu toho roku natočil scénku se členy rodiny zvanou Roundhay Garden a svého syna hrajícího na akordeon. Použil kameru s jednou čočkou a Eastmanův papírový negativ.[4] Někdy během následujících osmnácti měsíců také natočil film Leeds Bridge. Jeho práce zřejmě o něco předběhla vynálezy dalších průkopníků pohyblivých obrazů, jako byli Britové William Friese-Greene a Wordsworth Donisthorpe, a byla roky před Auguste a Louisem Lumièrem a Williamem Kennedym Dicksonem (který vytvořil. pohyblivý obraz pro Thomase Edisona).

Le Prince nikdy nebyl schopen provést plánovanou veřejnou demonstraci v USA, protože záhadně zmizel. Naposledy byl spatřen, jak 16. září 1890 nastupuje do vlaku.[1] Důvod jeho zmizení není znám a jeho rodina a příznivci vymysleli řadu konspiračních teorií. Přesto nejpravděpodobnějším vysvětlením zůstává, že spáchal sebevraždu z důvodu dluhů a neúspěchu jeho experimentů. V roce 2004 byla ve francouzském policejním archivu nalezena fotografie utopeného muže velmi podobného Le Princeovi; mrtvola byla nalezena v Paříži v Seině brzy po Le Princově zmizení.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Louis Le Prince na anglické Wikipedii.

  1. a b Archivovaná kopie [online]. [cit. 2021-02-12]. Dostupné v archivu pořízeném dne 1999-11-28. , BBC, archived on 1999-11-28
  2. THE "FATHER" OF KINEMATOGRAPHY: LEEDS MEMORIAL PIONEER WORK IN ENGLAND Our Special Correspondent. The Manchester Guardian (1901–1959), Manchester, England 13 Dec 1930: 19.
  3. www.bbc.co.uk. Dostupné online. 
  4. a b Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]