Louis Jolliet

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Louis Jolliet
Louis Jolliet.JPG
Narození 21. září 1645
Québec
Úmrtí 1700 (ve věku 54–55 let)
řeka svatého Vavřince
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Louis Jolliet, někdy uváděn jako Joliet (před 21. zářím 1645, pravděpodobně Beaupré - po květnu 1700) byl francouzsko-kanadský cestovatel a kartograf. Spolu s Jacquesem Marquettem byl prvním bělochem, který se plavil po řece Mississippi od jejího soutoku s Wisconsinem až k přítoku Arkansas.

Vzdělání získal u jezuitů v Nové Francii (nyní Québec, Kanada), ale opustil jejich seminář v roce 1667 a odjel do Francie. V následujícím roce se vrátil do Kanady, kde se začal věnovat obchodu s kožešinou.

V roce 1672 byl spolu s Marquettem pověřen guvernérem Nové Francie prozkoumat řeku Mississippi. Vypluly na dvou kanoích z březové kůry 17. května 1673, Mississippi dosáhli o měsíc později. Vedly si poznámky o krajině, možnostech lovu a sbírali též informace od Indiánů. V červenci dorazili do vesnice indiánského kmene Quapawů (40 mil severně od současného města Arkansas). Od přátelských Quapawů se dozvěděli, že Mississippi teče do Mexickém zálivu, nikoli do Tichého oceánu, jak doufali. Proto se vrátili po řece Illinois a přes zátoku Green Bay domů. Jejich cesta je popsána Marquettově deníku, který se dochoval.

Jolliet později uskutečnil několik dalších výprav, mj. po pobřeží Labradoru či po řadě kanadských řek. V roce 1697 byl jmenován královským hydrografem Nové Francie.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Louis Jolliet | French-Canadian explorer [online]. [cit. 2016-07-15]. Dostupné online.