Přeskočit na obsah

Lodovico Carracci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ludovico Carracci
Ludovico Carracci
Ludovico Carracci
Narození21. duben 1555
Bologna
Úmrtí13. listopadu 1619
(ve věku 64 let)
Bologna
Národnostitalská
Povolánímalíř
PříbuzníPaolo Carracci
Významná dílaThe Vision of Saint Francis of Assisi
Madonna and Child with St. Hyacinth
Madonna and Child
OvlivněnýAnnibale Carracci
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lodovico Carracci či Ludovico Carracci (21. duben 1555, Bologna13. listopadu 1619, Bologna) byl italský malíř a grafik. Jeho učitelem byl Prospero Fontana a vedle svého rodného města se v umění zdokonaloval i v Benátkách, Florencii, Parmě a Mantově. V Bologni spolupracoval se svými bratranci Agostinem a Annibalem Carracciovými. Společně také kolem roku 1585 založili jednu z prvních malířských akademií Itálie, Accademia degli Incamminati. K Lodovicovým žákům patřili Giacomo Cavedone a Francesco Camullo.

Život[editovat | editovat zdroj]

Lodovico Carracci byl bratrancem Agostina a Annibala Carracciových. Ludovico se učil u Prospera Fontany a Passignana ve Florencii. Studijní cesty podnikl do Benátek, Florencie, Parmy a Mantovy, aby se zdokonalil v malířském umění. V Bologni spolupracoval se svými bratranci Agostinem Carraccim a Annibalem Carraccim. Společně také kolem roku 1585 založili jednu z prvních malířských akademií Itálie, Accademia degli Incamminati. K Lodovicovým žákům patřili Giacomo Cavedone a Francesco Camullo.

Ludovico Carracci, Andělé slouží Kristovi na poušti

Spolu se svými bratranci Ludovico pracoval v Bologni v roce 1584 na freskovém cyklu Jason a Medea v Palazzo Fava a na fresce Historie Romula a Rema (1590–1592) pro Palazzo Magnani v Bologni. Podíl jednotlivých spoluautorů na freskách je neznámý.

Jako nejstarší a nejzkušenější ze tří Carracciů byl Lodovico až do roku 1595 hlavou carracciovské dílny. Z jeho iniciativy byla v Bologni založena jedna z prvních malířských akademií Accademia degli desiderosa či Accademia degli incamminati. Lodovicovo realistické založení a také láska k přírodě předurčily jeho protimanýristické zaměření. Ovlivňoval tak své bratrance a později i akademii. Ve svých obrazech usiloval o vystižení přirozeného světla a odlišoval se tím od manýristických malířů. Jeho rané obrazy se vyznačují sytými barvami a přísnou, sevřenou kompozicí. V pozdějším období položil základ pro dynamický raně barokní sloh. Na tento sloh navázali Guercino a raný G. M. Crespi. Ke konci století měl Lodovico Carracci sklon ke klasicismu, po roce 1602 se po pobytu v Římě vrátil k baroknímu slohu.

Významná díla[editovat | editovat zdroj]

  • Madona dei Scalzi, plátno 219 cm × 144 cm, Bologna, Pinacoteca Nazionale
  • Kázání sv. Jana Křtitele, 1592, plátno 380 cm × 227 cm, Bologna, Pinacoteca Nazionale
  • Ukládání Panny Marie do hrobu, 1606–9, plátno 665 cm × 345 cm, Parma Galleria Nazionale
  • Nanebevzetí Panny Marie, 1606–9, plátno 665 cm × 345 cm, Parma Galleria Nazionale[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ludovico Carracci na anglické Wikipedii.

  1. SÁVA ŠABOUK A AUTORSKÝ KOLEKTIV. Encyklopedie světového malířství. Příprava vydání Jaroslav Hrubý; redakce Jaroslav Vácha. Praha: Nakl. Academia, 1975. Kapitola Ludovico Carracci, strana C/52. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]