Lizard (album)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Lizard
InterpretKing Crimson
Druh albaStudiové album
Vydáno11. prosince 1970
Nahránosrpen–září 1970, Wessex Sound Studios, Londýn
Žánrprogresivní rock
Délka42:30
Jazykangličtina
VydavatelstvíIsland Records
ProducentiRobert Fripp, Peter Sinfield
Profesionální kritika
King Crimson chronologicky
In the Wake of Poseidon
(1970)
Lizard
(1970)
Islands
(1970)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lizard je třetí album britské rockové skupiny King Crimson. Vyšlo v prosinci 1970 (viz 1970 v hudbě) a v britském žebříčku prodejnosti hudebních alb se umístilo nejlépe na 29. místě.

Popis alba a jeho historie[editovat | editovat zdroj]

Sestava, která nahrála předchozí desku In the Wake of Poseidon, nikdy živě nehrála a po jejím vydání se odchodem většiny hudebníků King Crimson opět prakticky rozpadli. Zůstalo pouze původní duo Robert Fripp (kytara) a Peter Sinfield (texty), z In the Wake of Poseidon přibyl ještě saxofonista Mel Collins. K této trojici se přidal zpěvák a baskytarista Gordon Haskell, který již hostoval na In the Wake of Poseidon, a zcela novým členem se stal bubeník Andy McCulloch. Jako hosté pak na albu Lizard působí další hudebníci.

Deska Lizard je z diskografie King Crimson nejvíc ovlivněna jazzem. Album sestává z pěti skladeb, z nichž čtyři se nacházely na první straně původní gramofonové desky. Po úvodní skladbě „Cirkus“, která vrcholí kakafonií zvuků následují dvě písně s texty zlomyslného a nekonvenčního humoru „Indoor Games“ a „Happy Family“. Slova „Happy Family“ odkazují na rozpad The Beatles, jsou zde zmíněni všichni jejich členové pod změněnými jmény: „Judas“ (Paul McCartney), „Rufus“ (Ringo Starr), „Silas“ (George Harrison) a „Jonah“ (John Lennon). Čtvrtou skladbou na albu je jemná „Lady of the Dancing Water“ navazující na podobně laděné písně z předchozích alb („Moonchild“ z In the Court of the Crimson King a „Cadence and Cascade“ z In the Wake of Poseidon).

Poslední skladbou, zabírající původně celou druhou stranu vinylové desky, je epická kompozice „Lizard“, která je vůbec nejdelší oficiálně nahranou a vydanou skladbou King Crimson. „Lizard“ je rozdělena do několika hudebně odlišných částí, přičemž v té první, „Prince Rupert Awakes“, hostuje zpěvák Yes Jon Anderson.

Styl hudby na albu Lizard byl důvodem odchodu Gordona Haskella a Andyho McCullocha ze skupiny v době vydání alba, takže ani tato sestava nikdy živě nehrála.

Seznam skladeb[editovat | editovat zdroj]

Všechny skladby napsal(i) Robert Fripp a Peter Sinfield

Strana 1
Pořadí Název Délka
1. Cirkus
včetně Entry of the Chameleons  
6:27
2. Indoor Games   5:37
3. Happy Family   4:22
4. Lady of the Dancing Water   2:47
Strana 2
Pořadí Název Délka
1. Lizard
(a) Prince Rupert Awakes
(b) Bolero: The Peacock's Tale
(c) The Battle of Glass Tears
    (i) Dawn Song
    (ii) Last Skirmish
    (iii) Prince Rupert's Lament
(d) Big Top  
23:15
Celková délka:
42:30

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lizard (album) na anglické Wikipedii.