Ling-čch’

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Poprava gardisty, který zavraždil svého velitele, mandžuského prince z prefektury Ao Chan ve Vnitřním Mongolsku, Peking, 10. dubna 1905[1]

Ling-čch’ (čínsky pchin-jinem língchí, znaky zjednodušené 凌迟, tradiční 凌遲, doslova „pomalá smrt“), také jako ša-čchien-tao (čínsky pchin-jinem shàqiāndāo, znaky zjednodušené 杀千刀, tradiční 殺千刀, doslova „smrt od tisíce řezů“), vietnamsky tùng xẻo, byl zvlášť krutý způsob popravy používaný ve středověké a raně novověké Číně, výjimečně také ve Vietnamu. Poprava se pro zesílení odstrašujícího efektu prováděla veřejně na náměstí nebo tržišti. Odsouzence svlékli a přivázali ke kůlu nebo křížovité konstrukci. Kat potom z jeho těla nožem odřezával kousky kůže, svaloviny nebo po částech odřezával končetiny. Příbuzní odsouzence někdy katovi zaplatili, aby odsouzenci nejprve podřízl hrdlo nebo probodl srdce. Poprava běžně trvala 12-20 minut,[2] mohla však být protažena na několik hodin, nebo dokonce dní, jako v případě eunucha Liou Ťina který byl roku 1510 rozřezáván po tři dny za asistence lékařů, kteří mu zastavovali krvácení a křísili ho, pokud upadl do bezvědomí. Používala se jako trest za nejzávažnější zločiny: zradu státu, atentát na panovníka, otcovraždu.

Nejstarší zprávy o tomto způsobu mučivé popravy pocházejí z 10. století (období Pěti dynastií a Desetí říší), oficiálně byl zrušen koncem vlády dynastie Čching, roku 1905. Zřejmě se však příležitostně používal ještě během zmatků v éře militaristů (1916-1928).

Lidé popravení způsobem ling-čch’ (výběr)[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Линчи na ruské Wikipedii.

  1. Turandot: Chinese Torture/Supplice chinois. CNRS. Retrieved 20 May 2012.
  2. Bourgon, Jérôme; Detrie, Muriel; Poulet, Regis (2004). Bourgon, Jérôme (ed.). "Execution in Canton". Chinese Torture – Supplices Chinois (in English and French). IAO: Institut d'Asie Orientale. Retrieved 25 May 2015.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]