Levoča, Spišský hrad a památky okolí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Levoča, Spišský hrad a památky okolí
Světové dědictví UNESCO
Spišský hrad
Spišský hrad
Smluvní státSlovenskoSlovensko Slovensko
Souřadnice
Typkulturní dědictví
Kritériumiv, v
Odkaz620 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení1993 (17. zasedání)
Změny2009

Levoča, Spišský hrad a památky okolí (slovensky Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia, anglicky Levoča, Spiš Castle and the associated cultural monuments) je název souboru kulturních památek Slovenska, který je od roku 1993 zapsán v Seznamu Světového dědictví UNESCO. Jde o jedinečný komplex památek mimořádné kulturní a historické hodnoty, nacházející se na katastrálních územích několika měst a obcí okresů Levoča a Spišská Nová Ves v Prešovském a Košickém kraji.

Levoča[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Levoča.

Levoča se svým historickým jádrem představuje unikátní komplex architektonických památek gotiky a renesance seskupených na největším středověkém náměstí v Evropě. Centrum obehnané 2,5 km dlouhými městskými hradbami, se zachovalými měšťanskými domy i veřejnými budovami si do současnosti zachovalo středověký ráz. Nejvýznamnějšími památkami jsou:

Dílo Mistra Pavla z Levoče[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Dílo Mistra Pavla z Levoče.

Spišský hrad[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Spišský hrad.

Hrad, s rozlohou více než čtyři hektary patřící k největším hradním komplexům ve střední Evropě, se nápadně vyjímá na rozlehlé vyvýšenině na hlavním silničním tahu mezi Spiší a Šariš. Jeho vznik se datuje do 11. - 12. století, kdy byl postaven na místě někdejšího paleolitického sídliště; v pozdějším období v souvislosti se změnami majitelů i funkcí byl vícekrát stavebně upravován. Významně se zapsal do dějin Uherska - v 15. století se stal sídlem Jiskrových bratříckých vojsk; 2. února 1487 se na něm narodil budoucí uherský král Jan Zápolský. Národní kulturní památka

Spišské Podhradie[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Spišské Podhradie.

Město v okrese Levoča, jehož původ spadá do poloviny 13. století. Od počátku se vyvíjelo jako poddanská obec Spišského hradu. Po staletí to bylo městečko řemeslníků a zemědělců s omezenými právy. V jeho blízkosti se vyvíjela Spišská Kapitula, která byla v roce 1949 přičleněna pod Podhradie. Statut města nabylo v první polovině 14. století. Ve městě se zachovaly ulice obezděné původně renesančními měšťanskými domy.

Na katastrálním území Spišského Podhradí se nachází několik přírodních památek - travertinových kup (nejznámější z nich je Dreveník).

Spišská Kapitula[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Spišská Kapitula.

Kdysi samostatná obec, dnes součást města Spišské Podhradie. Duchovní centrum Spiše, sídlo spišského probošta (od konce 12. století) a dodnes spišského biskupa. Nejvzácnější historickou památkou je románská Katedrála svatého Martina z druhé poloviny 13. století.

Žehra[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Žehra.

Obec v spišsko okrese, jejíž nejvzácnější historickou památkou je pozdněrománský Kostel Ducha svatého s unikátní nástěnnou výmalbou (národní kulturní památka).

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • V. Jankovič, Národné kultúrne pamiatky na Slovensku, Osveta, Martin, 1984
  • Encyklopédia Slovenska, Veda, Bratislava 1980
  • Poprad a Spiš, turistický sprievodca, Dajama, Bratislava
  • Š. Pisoň, Hrady, zámky a kaštiele na Slovensku, Osveta, Martin, 1973

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]