Přeskočit na obsah

Levice (hrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Levice
Levice
Levice
Základní informace
Slohgotický
Výstavba13. století
Zánik18. století
Poloha
AdresaLevice, SlovenskoSlovensko Slovensko
Souřadnice
Levice
Levice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hrad Levice stojí v centru slovenského města Levice.

Pohled z nádvoří

Hrad byl postaven ve druhé polovině 13. století na skalním ostrohu nad močály. První písemná zmínka pochází z roku 1318, kdy se uvádí v donační listině Matúše Čáka Trenčianského Juliu z Topoľčianek. Ten však po Matúšově smrti musel hrad odevzdat uherskému králi Karlu I. Robertovi. Hlavní funkcí hradu bylo chránit cestu k báňským městům v Horních Uhrách a ke klášteru v Hronském Beňadiku.

Ve vlastnictví uherských králů zůstal do roku 1395, kdy jej Zikmund Lucemburský věnoval Ladislavu Sáraimu. Jeho syn Petr Čech z Levic byl přívržencem Zikmunda a je během husitských válek často uváděn. V roce 1434 zachvátil hrad požár a byl téměř celý zničen. Roku 1553 zemřel Jan Levai, poslední člen rodu Čechů z Levic, a na hradě se pak střídalo velké množství majitelů.

Roku 1535 došlo k zařazení hradu do linie opevnění proti Turkům a začalo se se zmohutněním obrany hradu. Hradní příkop napustili vodou a přes něj vedl padací most. Dále byly vybudovány dělové bašty, takže v roce 1544 odolal tureckému nájezdu. V opevňování pokračoval po roce 1558 i nový majitel Štefan Dobó, který také nechal přistavět opevněný renesanční zámek. V roce 1578 hrad odolal dalšímu útoku Turků a v roce 1605 také vojskům Štefana Bočkaje, který vyplenil město. Až do roku 1663 byl klid. Toho roku k Levicím přitáhl vezír Ahmed Köprili. Levice se vzdaly bez boje, protože obrana by byla marná. Roku 1664 přitáhl k hradu generál Louis Raduit de Souches a Turky vyhnal. Ti se ale nechtěli hradu vzdát tak snadno a v červenci 1664 přitáhli znovu. Pod hradem však byli poraženi císařskými vojsky z Trnavy. V roce 1678 hrad obsadila vojska Imricha Tökölyho a poté se držitelé měnili. V roce 1703 byl hrad znovu obsazen, tentokrát kuruky Františka II. Rákocziho, ale na konci října byli vyhnáni. Brzy poté se však vrátili s posilami a hrad dobyli. Na hradě zůstali do roku 1708, kdy je vyhnal generál Sigbert Heister.

Po těchto bojích byl hrad poškozen a majitel se jej rozhodl neopravovat. Od roku 1709 tak chátral. Ve 20. století došlo k zakonzervování zříceniny hradu a opravení části, která dnes slouží Tekovskému muzeu.

V horní části hradu se nacházejí zbytky gotického paláce, nejstaršího opevnění a kruhové bašty. Ta byla v 19. století přestavěná na letohrádek. Dále z hradu zachovalo obvodové zdivo, nárožní rámování, gotický vstupní portál do paláce, fragmenty omítek a opevnění. Součástí hradu je kaštel, ve kterém sídlí Tekovské muzeum založené roku 1927, v němž se nacházejí přírodopisné sbírky z oblasti Tekova. V prostorách muzea jsou také renesanční křížové a lunetové klenby ze 16. a 17. století.

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]