Lev Kulešov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lev Kulešov
Lev Kuleshov (1917) (cropped).jpg
Narození 1.jul. / 13. ledna 1899greg.
Tambov
Úmrtí 29. března 1970 (ve věku 71 let) nebo 30. března 1970 (ve věku 71 let)
Moskva
Místo pohřbení Novoděvičí hřbitov
Alma mater Moskevská škola malířství, sochařství a architektury
Povolání filmový režisér, scenárista, herec a vynálezce
Zaměstnavatel Gerasimovova všeruská státní univerzita kinematografie
Ocenění Leninův řád
Řád rudého praporu práce
národní umělec RSFSR
Politická strana Komunistická strana Sovětského svazu
Manžel(ka) Aleksandra Khokhlova
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lev Vladimirovič Kulešov (13. ledna 189929. března 1970) byl sovětský filmař a filmový teoretik.

Kolešov učil na první filmové vzdělávací instituci na světě – Moskevské filmové škole – kterou také pomáhal založit. Kulešov byl patrně vůbec prvním filmovým teoretikem a vedoucí osobností sovětské střihové teorie. Své teorie vytvářel dříve než Sergej Ejzenštejn, který byl jeho studentem spolu s Vsevolodem Pudovkinem.

Pro Kulešova byl střih (spojení jednotlivých záběrů do jednoho celku) základem filmu. Kulešov chápe film jako něco, co je více než souhrnem vlastních dílů (snímků). Aby své představy předvedl, vytvořil to, čemu se dnes říká Kulešovův experiment nebo Kulešovův efekt. Podstata Kulešovova efektu spočívá v tom, že tentýž záběr herce je vždy kombinován s jiným významným snímkem. Tím je možné pozorovat různé účinky na obecenstvo. První je ten, že člověk už podvědomě zařazuje sérii záběrů do jednoho logického celku; druhý spočívá v tom že člověk má podvědomou tendenci očekávat od člověka na plátně tutéž psychologickou reakci jako má sám divák. Pokusné obecenstvo například uvedlo, že výraz obličeje herce se vždy měnil v závislosti na emotivním náboji, který vyzařoval ze snímku, se kterým byl snímek herce kombinován – ač se snímek obličeje herce neměnil.

Mimo svou teoretickou práci byl Kulešov také aktivním filmovým režisérem a až do roku 1943 vytvářel i celovečerní filmy. Od roku 1943 byl Kulešov akademickým rektorem Gerasimova Institutu Kinematografie.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]