Letecká pošta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Letecká pošta

Letecká pošta je pošta, při níž se zásilky dopravují letadlem. Jedná se o nejrychlejší typ klasické pošty na delší vzdálenosti.


Historie letecké pošty[editovat | editovat zdroj]

Přeprava balóny a vzducholoďmi[editovat | editovat zdroj]

Předchůdcem pošty letecké byla pošta balónová. První přeprava zásilky byla uskutečněna balónem 7. ledna 1785 z Doveru do Francie. Balónová pošta byla použita během Prusko-francouzské války v letech 187071.[1] Francouzi využili balóny na doručení pošty z odříznutých měst Paříž a Méty. V Německu byly pro přepravu pošty ve druhé a třetí dekádě 20. století využívány řiditelné vzducholodě.

Na území Čech, konkrétně v Haidě – dnešním Novém Boru poprvé přistála vzducholoď v roce 1913. Byl to komerční let a byla k němu vyhotovena i pamětní razítka pro filatelistickou potřebu.[2]

Letadlová pošta[editovat | editovat zdroj]

První oficiální použití letounu pro přepravu pošty proběhlo roku 1911 u města Iláhabad v britské Indii. Bylo přepraveno 6 500 dopisů na vzdálenost 13 km.

Letadlovou poštou byl označován druh leteckého poštovního kurzu. Na území Československa byla v letech 1952 až 1981 zároveň poštou ambulantní, protože na palubě letadla pracovníci pošty přijímali, zpracovávali a vypravovali (poštovní) závěry.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Historie balónů na balon.cz
  2. Michael Polák. 100 let: Vzducholoď v Novém Boru přepsala historii. Českolipský deník [online]. 2013-11-10 [cit. 2013-11-10]. Dostupné online. 
  3. AUTORSKÝ KOLEKTIV. Československá filatelie Praga 88. Praha: Rapid, 1988. Kapitola L, s. 129. 

Související články[editovat | editovat zdroj]