Leonardo Fibonacci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Leonardo Bonacci)
Skočit na: Navigace, Hledání
Leonardo Pisánský
Fibonacci.jpg
Narození ~1180
Pisa
Úmrtí ~1250
Pisa
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Leonardo Pisánský zvaný Fibonacci (okolo 1180?1250) (také známý jako Leonardo z Pisy, Leonardo Pisano, Leonardo Bigollo, Leonardo Bonacci) byl středověký italský matematik. Významně podpořil rozšíření používání arabských číslic v Evropě. Je po něm pojmenována Fibonacciho posloupnost.

Život[editovat | editovat zdroj]

Leonardo se narodil v Pise někdy v sedmdesátých či osmdesátých letech 12. století. Jeho otec Guglielmo byl přezdíván Bonaccio (dobrák) a Leonardo byl po něm nazýván Fibonacci (z filius Bonaccisyn Bonacciův). Leonardův otec byl vedoucím obchodního střediska v Béjaïi (přístavu ležícím v dnešním Alžírsku) a mladý Leonardo často cestoval do Afriky s ním. Pravděpodobně při jedné z těchto cest se seznámil s arabským číselným systémem.

Brzy si uvědomil, že základní aritmetika používající arabské číslice je mnohem jednodušší než do té doby v Evropě používané číslice římské. Ještě před rokem 1200 cestoval po středomoří a studoval u různých arabských matematiků. Po návratu vydal v roce 1202 knihu Liber Abaci (Kniha počtů), v níž představil arabský číselný systém Evropě.

Související články[editovat | editovat zdroj]