Leon IV. Chazar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Leon IV. Chazar
Narození25. ledna 750
Konstantinopol
Úmrtí8. září 780 (ve věku 30 let)
PotomciKonstantin VI.
OtecKonstantin V. Kopronymos
MatkaTzitzak
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Leon IV. zvaný Chazar (kol. 750780) byl byzantským císařem panujícím v letech 775780. Jeho otcem a předchůdcem na trůně byl císař Konstantin V., matkou chazarská princezna jménem Irena. V roce 776 ustanovil Leon svého syna Konstantina, budoucího Konstantina VI., svým spolucísařem. Přitom musel potlačit povstání vyvolané nevlastními bratry.

Život[editovat | editovat zdroj]

Stejně jako jeho otec a děd bojoval i Leon IV. úspěšně proti Arabům (kterým způsobil těžkou porážku v roce 778) a proti Bulharům. Na rozdíl od nich však zmírnil pronásledování ikonodulů (on sám nebyl ikonoklastem) a opět dosadil v Konstantinopoli ikonodulského patriarchu.

Přestože byl vyrovnanější než jeho otec, neměl takové vladařské schopnosti jako on. Je však nutné dodat, že během své krátké vlády se musel potýkat se dvěma vážnými překážkami. První byla jeho nemoc – jak se zdá, zřejmě tuberkulóza – které podlehl v třicátém prvním roce svého života.

Druhou překážkou byla jeho mocichtivá žena Irena, rodačka z Athén. Jeho svatba se odehrála v chrámu Bohorodice Farosské. Leon značně podléhal jejímu vlivu a nakonec ji zanechal i regentství, neboť jejich syn Konstantin VI. byl roku 780 dosud nezletilý.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Byzantští císaři
Předchůdce:
Konstantin V. Kopronymos
775780
Leon IV. Chazar
Nástupce:
Konstantin VI.