Lehotský potok (přítok Oravy)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lehotský potok
Chybí zde svobodný obrázek
Základní informace
Světadíl Evropa
Hydrologické pořadí 4-21-04-060
Pramen
Ústí
Protéká
SlovenskoSlovensko Slovensko (Žilinský kraj)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Černé moře, Dunaj, Váh, Orava
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lehotský potok je potok na dolní Oravě, na území okresu Dolný Kubín. Je to pravostranný přítok Oravy, má délku 6,7 km a je tokem IV. řádu.

Pramen[editovat | editovat zdroj]

Pramení v Oravské Maguře, v geomorfologickém podcelku Kubínska hoľa pod Minčolem (1 395,9 m n. m.), na východním svahu Kľúča (1 143,8 m n. m.) v nadmořské výšce cca 1 118 m n. m..

Popis toku[editovat | editovat zdroj]

Od pramene se obloukem stáčí na jih, zprava přibírá přítok z jihovýchodního svahu Kľúča a vstupuje do Oravské vrchoviny. Zde se stáčí nejprve na jihovýchod, zleva přibírá krátký přítok pramenící jihozápadně od kóty 841,4 m a protéká chatovou oblastí pod Kubínskou hoľou. Z levé strany přibírá přítok zpod hřebene Kubínské hole, stáčí se severojižním směrem a zprava přibírá krátký přítok z oblasti Kopaníc. Následně protéká dolnokubínsku městskou část Beňova Lehota, kde přibírá levostranné přítoky, nejprve zpod Repísk, pak dva přítoky ze západních svahů Trnín (793,2 m n. m.). Nakonec se stáčí jihovýchodním směrem, protéká okrajem Malého Bysterca a v jeho blízkosti se v nadmořské výšce přibližně 465 m n. m. vlévá do Oravy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lehotský potok (prítok Oravy) na slovenské Wikipedii.