Legitimismus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ludvík Bourbonský, vévoda z Anjou, pretendent trůnu

Legitimismus (z francouzského légitime = legální) je tradicionalistické a monarchistické politické hnutí usilující o dosazení neprávem sesazeného legitimního panovníka či dynastie na základě platného nástupnického řádu buď v době kdy vládne nelegitimní panovník, i když ten je např. podporován parlamentem dané země, nebo i jako jako jeden z více monarchistických proudů po nastolení republiky (např. Legitimisté vs. Orléanisté a Bonapartisté ve Francii).

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Mezi českými monarchisty se legitimismus chápe jako uznání legitimního nástupnictví z doby konce monarchie, tedy prosazování nejbližších potomků posledního českého krále Karla III. jako následníků českého trůnu; v současnosti je tedy následníkem českého trůnu Karel Habsbursko-Lotrinský.[1] To je ve 21. století oficiální postoj Koruny České (monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska). V kontrastu s tím jsou názory jiných monarchistů, kteří preferují volbu krále z řad českého lidu nebo z příslušníků jiného panovnického rodu – takový názor prosazuje např. Petr Placák.[2]

Dále se tento pojem používá pro snahu velmocí obnovit v 19. století po Vídeňském kongresu vládu legitimních panovnických rodů svržených revolucí (např. Bourboni za Velké francouzské revoluce)

Legitimistická hnutí[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. MONARCHIE U NÁS - Legitimismus aneb kdo je náš král. monarchie.unas.cz [online]. [cit. 2019-03-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-03-10. 
  2. Ideální řešení: lucemburský princ | Noviny. Lidovky.cz [online]. 2008-02-14 [cit. 2019-03-22]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]