Lawrence Kohlberg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Lawrence Kohlberg
Narození25. října 1927
Bronxville
Úmrtí19. ledna 1987 (ve věku 59 let) nebo 17. ledna 1987 (ve věku 59 let)
Winthrop
Příčina úmrtíutonutí
Alma materChicagská univerzita
Phillipsova akademie
Povolánípsycholog, akademik, spisovatel literatury faktu, filozof a vychovatel
ZaměstnavateléHarvardova univerzita
Chicagská univerzita
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Lawrence Kohlberg (25. října 192719. ledna 1987) byl americký psycholog, 30. nejcitovanější ve 20. století.[1] . Narodil se v Bronxville, New York. Vyučoval jako profesor na Chicagské univerzitě, na Harvardově univerzitě a také na Yaleově univerzitě . Je známý svým studiem morální výchovy, morálního zdůvodňování a morálního vývoje. Kohlberg byl blízkým následníkem Jean Piagetovy teorie kognitivního vývoje, jeho práce odráží a možná dokonce i rozšiřuje práci jeho předchůdce. Tato práce byla dále rozšířena a upravená takovými vědci jako je Carol Gilligan a James Rest.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Lawrence Kohlberg vyrůstal v bohaté rodině a navštěvoval Phillipsovu Academii, vyhlášenou soukromou střední školu. Během 2. světové války, po ukončení středního vzdělání, se nechal naverbovat a stal s inženýrem na nákladní lodi. Na této lodi se on a jeho kamarádi rozhodli pomoci Židům pokoušejícím se o útěk z Evropy do Palestiny. To se jim povedlo tak, že je převáželi v bednách od banánů, které byly tajně přestavěny na postele, čímž oklamali vládní inspektory, kteří vytvořili britskou blokádu oblasti.

Vyučování & Výzkum[editovat | editovat zdroj]

V roce 1962 začal učit na Chicagské univerzitě v Komisi pro lidský vývoj, čímž dále prodloužil svůj čas strávený v akademii. V roce 1968, když mu bylo 40 a měl dvě děti, se stal profesorem vzdělávání a sociální psychologie na Harvardově univerzitě. Na Harvardu poznal Carol Gilligan, která se později stala jeho spolupracovnicí a kritičkou jeho stádijní teorie morálního vývoje.

Během návštěvy Izraele v roce 1969 Kohlberg cestoval do kibbutzu a pozoroval o kolik byli zdejší mladíci více morálně vyvinuti v porovnání s mladíky, kteří nebyli části kibbutzim. Rozhodl se přemyslet jeho současný výzkum a začít znovu vybudováním nové školy nazvané the Cluster School. The Cluster School byla vedena jako 'spravedlivá komunita', kde studenti mezi sebou udržovali základní a důvěryhodné vztahy, používali demokracii k vytváření všech školních rozhodnutí. Vybaven svým prvním modelem vytvořil podobné 'spravedlivé komunity' v dalších školách a dokonce jednu ve vězení.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Kohlberg se nakazil tropickou chorobou v roce 1971, když prováděl mezi-kulturní studii v Belize. V následujících šestnácti letech bojoval s depresí a fyzickou bolestí. 19. ledna 1987 si vyžádal možnost opuštění Massachusettské nemocnice, kde byl léčen, odjel na pobřeží a podle některých zdrojů se záměrně utopil v Bostonském přístavu. Zemřel v 59 letech.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Haggbloom, S.J.; et al. (2002). "The 100 Most Eminent Psychologists of the 20th Century". Review of General Psychology 6 (2): 139–152

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lawrence Kohlberg na anglické Wikipedii.