Laphroaig

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Laphroaig
Logo
Logo
Základní údaje
Datum založení1815
Adresa sídlaIslay, Spojené království
Souřadnice sídla
Identifikátory
Oficiální webwww.laphroaig.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Patnáctiletá whisky Laphroaig

Laphroaig [lafrojg] je skotská palírna společnosti Allied Domecq nacházející se na skotském ostrově Islay v hrabství Argyll, jež vyrábí skotskou sladovou whisky.

Palírna byla založena asi v roce 1820 a produkuje čistou sladovou whisky. Nejčastěji se vyrábí 10letá s obsahem alkoholu 40 %. Jméno Laphroaig znamená „překrásná dutina u širokého zálivu“. Této palírně propůjčil svou královskou pečeť princ Charles.[1]

Chuť[editovat | editovat zdroj]

Laphroaig je považována za whisky s jednou z nejsilnějších chutí rašeliny. Whisky se vyrábí z ječmene, který se může sladovat jako pivo. Ječmen se nechá naklíčit,až jsou klíčky 3–5 cm dlouhé. Pak se klíčky, malts, udí nad doutnající rašelinou, takže chytí vůni a chuť rašeliny i kouře a to tak dlouho, až jsou křehké. Pak se klíčky rozdrtí, smíchají s vodou a nechají kvasit. Dále se to destiluje a destilát se ukládá do dřevěných nádob, ve kterém zraje několik let. Takto vzniká skutečná sladová whisky – malt whisky, s celou paletou různých chuťových barev.

Lacinější varianta whisky se dělá přímo ze zrní, vynechá se fáze klíčení a uzení, zrní se jen rozdrtí. Celý proces je samozřejmě rychlejší o celé roky. Takto vzniká grain whisky, která je mnohem obyčejnější, má prostší chuť když ji člověk válí po jazyku.

Běžná ke kombinace směsí malt a grain whisky. Čím více malt whisky, tím pestřejší a zajímavější chuť. Záleží na zrnu, vodě a době vyzrávání. Čerstvě destilovaná whisky pálí v krku a dráždí jazyk jako oheň. Také musí odpočívat ve dřevěných nádobách nejméně 3 roky. Dřevěné nádoby dýchají a alkohol ztrácí ostrost. Pokud by se whisky uložila do skleněných nebo kovových nádob, nezmění se s časem vůbec, klidně by se mohla přechovávat stovky let a pořád by byla stejná, stejně nezralá.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Průvodce světem whisky

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]