Talisker

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Palírna Talisker

Talisker je palírna skotské whisky. Na březích zátoky Loch Harport se rozkládá vesnice Carbost, která je domovem jediné palírny na ostrově Skye. Palírna získala několik ocenění.[1],[2]

Už od dob, kdy se v Taliskeru poprvé zatopilo pod kotli, čerpala palírna základní tekutý materiál z jedenadvaceti podzemních pramenů na nedalekém "Jestřábím kopci" (v gaelštině Cnoc nan Speirag). Měkká voda pocházející z těchto pramenů je bohatě nasycená rašelinou což dle vyjádření palírny tak dává whisky Talisker osobitou chuť.

Výroba[editovat | editovat zdroj]

Ohromné množství vody není zapotřebí pouze jako základní složka destilátu, ale také k naplnění kondenzačních kádí, kterých mají v Taliskeru pět. Jsou vyrobeny ze dřeva a každou hodinu do nich proudí 75 tisíc litrů chladné vody z říčky Carbost Burn.

Palírna používá k destilaci 5 kotlů. Tento nezvyklý počet je pozůstatkem z dřívějších dob, kdy se v palírně pálila whisky 3x. Od této metody se postupem času upustilo a whisky Talisker se od roku 1928 destiluje pouze 2x.[3] Zbytek výrobní technologie zůstal po desetiletí zachován. Dokonce i po velkém požáru v roce 1960, kdy téměř celá palírna shořela. Při rychlé rekonstrukci tehdejší mistr palírník nechtěl nic riskovat, a proto nechal vyrobit naprosto identické kopie původních destilačních kotlů i s jejich svéráznými rameny ve tvaru U. Nové kotle začaly produkovat destilát už po necelých 2 letech od velkého požáru.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historie palírny se začala psát v roce 1830, kdy ji založili bratři MacAskillovi - Hugh a Kenneth. Dle tehdejších záznamů SWIR (Scotch Whisky Industry Record) byl Talisker jednou z osmi licencovaných palíren na ostrově Skye. Dvě století rušného dění v odvětví přežil pouze on.

V průběhu historie palírny se vystřídalo několik názvů - Carbost odkazující na místo, kde palírna sídlila nebo MacAskill's podle bratrů zakladatelů. Osud Taliskeru byl mnohokrát nahnutý a je k podivu, že dnes prosperuje lépe než kdy dříve.[zdroj?] V roce 1857 zažila palírna bankrot a za 500 liber ji koupil Donald McLellan, ten 1863 zkrachoval a za 500 liber ji koupil John Anderson, který ji i zrenovoval. Další v sérii bankrotů následoval v roce 1879, kdy ji za 2500 liber koupil Roderick Kemp a v roce 1898 se palírna spojila s Dailuaine. Následovaly 2 dekády provozu než se palírna v roce 1925 stala součástí DCL (Distillers Company Limited). Po četných sloučeních firmy přešla nakonec k UDV (United Distillers and Vintners), a je tak nyní ve vlastnictví koncernu Diageo, kde je součástí programu Classic Malts of Scotland.

Plnění[editovat | editovat zdroj]

Talisker 10 let
Talisker 18 let
Talisker 20 let
Talisker 30 let
Talisker Storm
Talisker 57° North
Talisker Distillers' Edition

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. World Whiskies Awards 2007
  2. World Whiskies Awards 2013
  3. Profil palírny na www.maltmadness.com

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]