Talisker

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Palírna Talisker

Talisker je palírna skotské whisky. Na březích zátoky Loch Harport se rozkládá vesnice Carbost, která je domovem jediné palírny na ostrově Skye. Palírna získala několik ocenění.[1],[2]

Už od dob, kdy se v Taliskeru poprvé zatopilo pod kotli, čerpala palírna základní tekutý materiál z jedenadvaceti podzemních pramenů na nedalekém "Jestřábím kopci" (v gaelštině Cnoc nan Speirag). Měkká voda pocházející z těchto pramenů je bohatě nasycená rašelinou což dle vyjádření palírny tak dává whisky Talisker osobitou chuť.

Výroba[editovat | editovat zdroj]

Ohromné množství vody není zapotřebí pouze jako základní složka destilátu, ale také k naplnění kondenzačních kádí, kterých mají v Taliskeru pět. Jsou vyrobeny ze dřeva a každou hodinu do nich proudí 75 tisíc litrů chladné vody z říčky Carbost Burn.

Palírna používá k destilaci 5 kotlů. Tento nezvyklý počet je pozůstatkem z dřívějších dob, kdy se v palírně pálila whisky 3x. Od této metody se postupem času upustilo a whisky Talisker se od roku 1928 destiluje pouze 2x.[3] Zbytek výrobní technologie zůstal po desetiletí zachován. Dokonce i po velkém požáru v roce 1960, kdy téměř celá palírna shořela. Při rychlé rekonstrukci tehdejší mistr palírník nechtěl nic riskovat, a proto nechal vyrobit naprosto identické kopie původních destilačních kotlů i s jejich svéráznými rameny ve tvaru U. Nové kotle začaly produkovat destilát už po necelých 2 letech od velkého požáru.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historie palírny se začala psát v roce 1830, kdy ji založili bratři MacAskillovi - Hugh a Kenneth. Dle tehdejších záznamů SWIR (Scotch Whisky Industry Record) byl Talisker jednou z osmi licencovaných palíren na ostrově Skye. Dvě století rušného dění v odvětví přežil pouze on.

V průběhu historie palírny se vystřídalo několik názvů - Carbost odkazující na místo, kde palírna sídlila nebo MacAskill's podle bratrů zakladatelů. Osud Taliskeru byl mnohokrát nahnutý a je k podivu, že dnes prosperuje lépe než kdy dříve.[zdroj?] V roce 1857 zažila palírna bankrot a za 500 liber ji koupil Donald McLellan, ten 1863 zkrachoval a za 500 liber ji koupil John Anderson, který ji i zrenovoval. Další v sérii bankrotů následoval v roce 1879, kdy ji za 2500 liber koupil Roderick Kemp a v roce 1898 se palírna spojila s Dailuaine. Následovaly 2 dekády provozu než se palírna v roce 1925 stala součástí DCL (Distillers Company Limited). Po četných sloučeních firmy přešla nakonec k UDV (United Distillers and Vintners), a je tak nyní ve vlastnictví koncernu Diageo, kde je součástí programu Classic Malts of Scotland.

Plnění[editovat | editovat zdroj]

Talisker 10 let
Talisker 18 let
Talisker 20 let
Talisker 30 let
Talisker Storm
Talisker 57° North
Talisker Distillers' Edition

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. World Whiskies Awards 2007. www.whiskymag.com [online]. [cit. 2013-09-04]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-06-23. 
  2. World Whiskies Awards 2013. www.whiskymag.com [online]. [cit. 2013-09-04]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-05-12. 
  3. Profil palírny na www.maltmadness.com

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]