Laodika Pontská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Laodika
Narození2. století př. n. l.
Úmrtí2. století př. n. l.
Povolánípolitička
Manžel(ka)Mithridatés VI. Pontský
DětiArcathius
Machares
Farnakéš II. Pontský
Cleopatra of Pontus
Drypetina
Mithridates of Colchis
RodičeMithridates V of Pontus a Laodika VI.
PříbuzníLaodice of Cappadocia, Mithridates Chrestus a Mithridatés VI. Pontský (sourozenci)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Laodika Thea (starořecky Λαοδίκη, Laodíkē) (* 130/129 př. n. l. ?105/90 př. n. l.?) byla pontská princezna a královna, dcera Mithridata V. a Laodiky VI., stejně jako sestra a první žena Mithridata VI. Pontského. O vládu se společně se svým bratrem dělila od roku 116 do roku 90 před naším letopočtem.

Mithridatés VI musel po zavraždění svého otce v roce 120 př. n. l. uprchnout a vládu ponechat své matce, která vykonávala roli regenta za jeho mladšího bratra, Mithridata Chresta. Mezi lety 116 a 113 př. n. l. se Mithridatés vrátil do vlasti, svrhl svou matku i bratra a oba nechal uvěznit. Hned poté se oženil se svou sestrou Laodikou.

K podobému sňatku přistoupil Mithridatés z toho důvodu, aby byla v dynastii zachována "čistá krev", aby potvrdil svůj vlastní nárok na trůn a aby se mohl oženit s někým, koho by mohl učinit spoluvládcem. Laodika tudíž byla prohlášena královnou a spoluvládkyní.

Zatímco byl její manžel nepřítomen, stala se obětí lživých informací o jeho smrti a udržovala četné milostné vztahy, mimoto i s manželovými přáteli. Poté, co se Laodika dozvěděla o tom, že je její manžel stále naživu, se chtěla vyhnout možnému trestu, a proto se pokusila svého muže otrávit. V roce 90 př. n. l. byl Mithridatés svými služebníky upozorněn na to, že proti němu Laodika připravuje spiknutí, a proto sestavil seznam jejích přívrženců i spiklenců, načež ihned uvěznil Laodiku a všechny ostatní, co figurovali na seznamu, aby je popravil.

Po její smrti se odmítal Mithridatés oženit s jakoukoli ženou jejího jména a rovněž projevoval neochotu dát své příští ženě titul královny. Z toho důvodu si chtěl Monimu udržet nejdříve jako konkubínu, posléze však podlehl naléhání a titul královny jí přiznal.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Laodike av Pontus na švédské Wikipedii, Laodice VII Thea na katalánské Wikipedii a Laodice del Ponto na španělské Wikipedii.